Strefa wiedzy G-SHOCK
Jak ustawić zegarek G-SHOCK Octagon GA-2100?
Zmiana czasu w zegarku G-Shock absolutnie nie musi być kojarzona w sposób negatywny z czymś, co wymaga dużego zaangażowania ze strony użytkownika i ponadprzeciętnej wiedzy. Znając główne zasady zmiany czasu oraz podstawową funkcjonalność zegarków G-Shock DST, cały zabieg ustawienia magicznego DST w zegarku nie jest wcale skomplikowany. Ale na początku przypomnijmy sobie krótko o zmianie czasu i skrócie DST.
Czas letni
Zmiana czasu na letni od samego początku związana była z możliwie najlepszym wykorzystaniem światła dziennego, umożliwiając w ten sposób oszczędzanie energii oraz zwiększenie czasu aktywności człowieka. Pierwszym krajem, który zdecydował się na wprowadzenie czasu letniego były Niemcy. Zdecydowały się one na taki krok podczas I wojny światowej w 1916 roku. Jeżeli chodzi o Polskę, to w szeroko pojętej literaturze tematycznej można znaleźć informację, iż po raz pierwszy zmianę czasu na letni wprowadzono w 1919 roku, co stało się regułą od 1977 roku. Zmiana czasu nie dotyczyła tylko państw europejskich. Dla przykładu stosowanie czasu letniego w USA miało podobne ramy czasowe: w 1918 roku określono podział na strefy czasowe w USA, wprowadzając w czasie trwania wojny obowiązek jego stosowania . Natomiast od 1966 roku po raz pierwszy wprowadzono możliwość korzystania z czasu letniego w okresie pokoju.
Jako ciekawostkę można wskazać, iż zmiana czasu DST stała się rozwiązaniem stosowanym nie tylko w Europie – wyjątek stanowi Islandia, Rosja i Białoruś. Do krajów, które także przyjęły zmianę czasu na letni zaliczamy również: USA, większość prowincji Kanady i Meksyku, Nową Zelandię, południowo-wschodnie stany Australii, Paragwaj, Chile, Iran, Izrael Jordanię, Syrię i Liban.
Polska znajduje się w strefie GMT+1, która określana jest jako czas środkowoeuropejski standardowy – CET – Central European Time. Czas letni określany jest skrótem CEST, który oznacza Central European Summer Time – czas środkowoeuropejski letni. Natomiast na całym świecie skrótem określającym czas letni jest właśnie skrót DST – Daylight Saving Time.
Zmiana czasu z zimowego na letni w 2023 roku
Najbliższa zmiana czasu na letni nastąpi w ostatni weekend marca, tj. w nocy z soboty 25 marca na niedzielę 26 marca. Będziemy musieli wówczas dokonać zmiany wskazywanej godziny w naszych zegarkach poprzez przestawienie wskazówek z godziny 2:00 na 3:00. Prawie we wszystkich zegarkach cyfrowych i cyfrowo-analogowych marki G-Shock będzie to skutkowało pojawieniem się na wyświetlaczu skrótu DST. Oczywiście mówiliśmy już o tym wielokrotnie, że sposób dokonania zmiany DST w zegarku G-Shock uzależniony jest od stopnia zaawansowania modułu. Dla przypomnienia wyróżniamy:
– zegarki G-Shock z automatyczną radiową kalibracją czasu, np. GW-M5610. Opcja DST powinna być ustawiona na AUTO, co skutkuje automatyczną zmianą DST po udanej radiowej kalibracji czasu;
– G-Shocki wyposażone w GPS – zasada działania jest dokładnie taka sama jak przy radiowej kalibracji czasu.
– G-Shocki z automatyczną kalibracją czasu przy wykorzystaniu systemu Bluetooth, np. GA-B2100. Tutaj kwestia DST jest nad wyraz prosta – wystarczy ustawić DST na AUTO i sparować zegarek ze smartfonem, na którym zainstalowana jest dedykowana aplikacja. To wystarczy żeby zegarek automatycznie dostosował zmianę czasu;
– zegarki G-Shock z manualną opcją włączenia i wyłączenia DST – np. GA-2100.
– zegarki G-Shock, w których producent nie udostępnił opcji DST, a zmiana czasu odbywa się poprzez manualną korektę wskazań godziny, np. DW-5600.
Na koniec warto wspomnieć, iż w ofercie zegarków japońskiego producenta znajdziemy również modele, wykorzystujące kilka sposobów automatycznej kalibracji czasu, np. GMW-B5000. Warto pamiętać, iż po ich sparowaniu ze smartfonem, system Bluetooth zadba o automatyczną zmianę czasu, przy jednoczesnym ograniczeniu wpływu warunków zewnętrznych na powodzenie całej operacji.
Jak ustawić czas w zegarku G-SHOCK GA-2100 Octagon
GA-2100 Octagon należy do tych zegarków G-Shock, w których DST zmiana czasu na letni następuje w wyniku aktywacji opcji DST. Odbywa się to poprzez wejście w tryb podstawowych ustawień zegarka, z poziomu podstawowego trybu jego pracy, jakim jest wskazywanie godziny, określone w instrukcji obsługi jako Timekeeping Mode. Zatem jak włączyć DST w GA-2100? Będąc w trybie godziny należy dłużej przytrzymać lewy górny przycisk ADJUST do momentu zmiany migającego napisu SET na wyświetlaczu i pojawienia się kodu miasta czasu lokalnego – dla nas będzie to albo PAR-PARIS albo BER-BERLIN. Następnie przy użyciu lewego dolnego przycisku MODE należy przejść do ustawienia DST – w prawej części wyświetlacza widoczne są oznaczenia DST oraz HND. O przejściu do ustawienia funkcji DST będzie informował użytkownika migający znacznik przy owym oznaczeniu DST wraz z pulsacyjnie podświetlanym aktualnym ustawieniem – OFF lub ON. W tym momencie posługując się jednym z prawych przycisków LIGHT lub START wybieramy ON w celu aktywacji lub OFF w celu dezaktywacji czasu letniego DST.
Kiedy dokonać zmiany ustawienia DST
Zgodnie z obowiązującą zasadą zmiana DST G-Shock powinna zostać przeprowadzona o godzinie 2:00 w nocy z soboty 25 marca na niedzielę 26 marca poprzez włączenie tej opcji na ON. Będzie to skutkowało przesunięciem wskazówek z godziny 2:00 na 3:00 – oczywiście wskazanie czasu na wyświetlaczu również zostanie odpowiednio dostosowane.
Obserwując jednak nawyki użytkowników można zaobserwować, iż aktywacja DST G-Shock może zostać dokonana również wcześniej – kładąc się spać przed godziną 2:00. Lub wstając rano w niedzielę 26 marca. Wszystko zależy od indywidualnego podejścia użytkownika oraz tego, o jakiej porze będzie korzystał z zegarka w celu sprawdzenia godziny. Warto zaznaczyć, iż ponieważ GA-2100 Octagon nie posiada automatycznej kalibracji czasu, dobrym rozwiązaniem będzie manualne skorygowanie czasu przed włączeniem opcji DST – pamiętajmy, iż dokładność chodu określona została przez producenta na poziomie ± 15 sekund na miesiąc.
Do kiedy zmiana czasu DST?
Biorąc pod uwagę, iż ustanowienie czasu letniego miało miejsce w określonych ramach czasowych, które odnosiły się do konkretnych czasów historycznych, obecnie dzięki znacznemu rozwojowi technologii zmiana czasu wydaje się być nieco przestarzałym rozwiązaniem. Dlatego właśnie w 2019 roku podjęte zostały działania Parlamentu Europejskiego mające na celu zniesienie zmiany czasu, pozostawiając właśnie czas letni jako czas standardowy. Zakładano, że ostatnia zmiana czasu będzie miała miejsce w 2020 roku, jednak z uwagi na pandemię oraz problemy gospodarcze świata najbardziej prawdopodobnym wydaje się być pozostanie przy obowiązku zmiany czasu do 2026 roku.
Komentarze
Arturro napisał
Jak zwykle pełen profesjonalizm 👌
Tagi