Centrum G-SHOCK
Zegarki G-SHOCK zasilane energią słoneczną – jakie wybrać?
W jednym z artykułów przedstawiłem podział zegarków G-Shock z uwagi na sposób ich zasilania. Opisałem działanie mechanizmu kwarcowego w tych czasomierzach i przedstawiłem większość jego atutów wskazując konkretne przykłady.
Dziś chciałbym skupić się na drugiej opcji zasilania jaką dostarczył nam producent tych czasomierzy czyli Tough Solar – zegarki zasilane energią słoneczną.
Tough Solar jest to stworzony przez Casio system, który za sprawą wbudowanych paneli umożliwia ładowanie zegarka energią słoneczną. Ten opracowany przez Casio system ładowania słonecznego wykorzystuje nie tylko światło słoneczne, ale również to dostarczane ze słabych źródeł światła jak lampy fluorescencyjne. Panel słoneczny połączony jest z akumulatorem o dużej pojemności aby umożliwić obsługę wszystkich, nawet wymagających sporych pokładów energii funkcji czasomierza G-Shock. Powierzchnia ekranu LCD, która jest niezbędna do zainstalowania wysokiej odporności panelu słonecznego, wymaga bardzo dokładnych obliczeń. Wynik – producent ma możliwość użycia sześciu ogniw słonecznych połączonych szeregowo, które otrzymują taką samą ilość światła. Dzięki takiemu rozwiazaniu zegarki solarne casio zapewniają niespotykaną wydajność energetyczną, która umożliwia stosowanie najbardziej zaawansowanych funkcji jakie bardzo często posiadają te zegarki solarne.
Czyli wiemy już co to jest Tough Solar i w jaki sposób zasila zegarek słoneczny. Dlaczego część z użytkowników wybiera właśnie taki rodzaj zasilania? Otóż zegarki solarne przy odrobinie zaangażowania polegającej głównie na konkretnym sposobie noszenia, nie wymagają wymiany baterii przez naprawdę bardzo długi okres czasu. Ten konkretny sposób noszenia polega na tym, aby zegarki solarne w miarę możliwości nie znajdowały się pod rękawem czy mankietem, co umożliwi dostęp światła do mechanizmu solarnego. Na przestrzeni kilkunastu lat miałem możliwość sprawdzenia i testowania różnych czasomierzy i żaden casio G-Shock solarny nie wymagał wymiany baterii. Czyli zdaniem zwolenników tego sposobu zasilania, można zapomnieć o najważnieszej rzeczy, która związana jest bezpośrednio z możliwością korzystania z wszystkich funkcji zaawansowanego zegarka jakim jest G-Shock solarny. I to jest właśnie drugi żelazny chciałoby się rzec argument, który przemawia za kupnem zaawansowanych funkcyjnie czasomierzy. Aby nie ograniczać się w korzystaniu właśnie z licznych funkcji, wybór musi paść na zegarki solarne casio.
Należy tutaj przedstawić czas, jaki zegarek słoneczny na rękę musi spędzić na słońcu aby w pełni się nim cieszyć. Generalnie uznaje się, że czas niezbędny do tego, aby zegarki męskie solarne G-Shock mogły działać przez 24 godziny w zależności od warunków i źródła światła wynosi:
- 8 minut – przybliżony czas ładowania w słoneczny dzień w plenerze (50 000 luksów)
- 30 minut – w tym wypadku mowa o ekspozycji czasomierza w słoneczny dzień, za oknem (10 000 luksów)
- 48 minut – tyle właśnie zegarki solarne muszą spędzić za oknem w pochmurny dzień (5 000 luksów)
- 8 godzin – taki czas ładowania odnosi się do światła sztucznego, na które eksponowany jest zegarek w pomieszczeniach.
Jak wskazują powyższe wartości, odrobina zaanażowania ze strony użytkownika gwarantuje wysoki poziom naładowania baterii.
Zwolennicy zasilania zegarków mechanizmem kwarcowym wskazują, że o ich wyborze decyduje fakt, płynący z obaw o czas, w którym na co dzień brakuje naturalnego światła – mowa tutaj o porach roku, którymi są jesień i zima. Zegarki solarne casio charakteryzują się tym, że pełne naładowanie baterii, przy spełnieniu warunków określonych przez producenta, umożliwi na korzystanie z G-Shock?a od 6 nawet do 10 miesięcy bez dostępu do światła. Na chwilę obecną nie ma w zasadzie możliwości, aby w tak długim czasie nie trafić kilku słonecznych dni, które można wykorzystać na doładowanie baterii.
Jakie zatem zegarki solarne G-Shock mamy dostępne? Wachlarz dostępności czasomierzy G-Shock wyposażonych w Tough Solar jest bardzo szeroki, przy czym należy podkreślić, że panowie mają tutaj zdecydowanie większy wybór. I tak, w ofercie autoryzowanego dystrybutora możemy znaleźć modele, które charakteryzują się niższą ceną, przy zachowaniu wysokiej jakości i funkcjonalności. Możemy w tym miejscu wskazać chociażby modele z serii GAW-100, czy AWG-M100. Akurat te dwa modele mają bardzo podobne funkcje i różnią się przede wszystkim wielkością. Wyświetlacze oraz wskazówki powodują, że czasomierze są bardzo funkcjonalne i zdecydowanie mogą się podobać. O ile GAW-100 należy do zegarków zdecydowanie większych, o tyle AWG-M100 skierowany jest do osób z mniejszym obwodem nadgarstka. Jeżeli komuś podobają się wymienione wyżej modele, lecz nie odpowiadają mu standardowe odsłony, bez najmniejszego problemu znajdzie również wersje, które zapewne spełnią jego oczekiwania. Myślę tutaj o takich odsłonach jak chociażby AWG-M100SAR-1AER, AWG-M100SF-1H4ER, GAW-100AR-1AER czy GAW-100BMC-1AER.
Jeżeli jednak dla kogoś zegarek męski solarny powinien być stricte cyfrowy, z tym również nie ma najmniejszego problemu. Oficjalny dystrybutor oferuje mnogość elektronicznych zegarków G-Shock, które różnią się od siebie nie tylko wielkością ale również ceną i funkcjami jakie w nich zastosowano. Do najbardziej popularnych w ostatnim czasie zegarków Tough Solar zaliczyć można wszelkie odsłony kostek : GW-B5600-2ER, GW-B5600AR-1ER czy GW-B5600GZ-1ER. Szukamy kostek typu screwback? Są to droższe rozwiązania, ale oczywiście jak najbardziej dostępne. Są to np.: GMW-B5000G-1ER, GMW-B5000G-2ER czy GMW-B5000GD-1ER.
Miłośnicy wszelkiego rodzaju sensorów również mają dość szeroki wybór. Mowa tutaj chociażby o modelach GW-9400 Rangeman, GWG-1000 Mudmaster czy chociażby G-9300 Mudman. Te czasomierze znacznie różnią się ceną, ale również wyglądem, wielkością i funkcjami – myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie.
Lubicie duże zegarki? Oczywiście i ten warunek nie sprawia najmniejszego problemu. GPR-B1000 Rangeman i GX-56 King to największe do tej pory elektroniczne G, w których również znajdziemy zasilanie solarne.
Bardzo często użytkownicy zastanawiają się, czy stricte analogowe casio G-Shock są godne uwagi? Oczywiście! To , że G-Shock posiada wskazówki świadczy tylko o zaawansowanej technologii i nie powinniśmy obawiać się wyboru takich czasomierzy. Oczywiście Tough Solar znalazł zastosowanie również w takich odsłonach zegarków G-Shock. Możemy tutaj wskazać chociażby najnowszego GravityMastera GWR-B1000 z serii Carbon Core Guard, czy zegarki z serii Metal Twisted G-Shock (MTG).
Dla najbardziej wymagających użytkowników Casio przygotowało serię Exclusive MRG, które jednak ze względu na swoją wysoką cenę są dostępne w ograniczonej ilości.
Wcześniej wspomniałem, że to panowie mają większy wybór spośród zegarków solarnych casio G-Shock. Niestety na obecną chwilę tak jest, a oferowane przez dystrybutora zegarki damskie solarne to głównie te z kolekcji G-Shock Specials. Zaliczamy do nich chociażby MSG-S200G-4AER czy MSG-S200G-5AER. Dobrą informacją jest to, że są to modele, które wyglądem zdecydowanie różnią się od siebie – jasna tarcza i pasek z pozytywowym wyświetlaczem to wersja 4AER. Natomiast ciemny pasek, tarcza i negatywowy wyświetlacz są domeną wersji 5AER.
Bez względu na to, na jaki zegarek zasilany ogniwem słonecznym się zdecydujemy, należy pamiętać o najważniejszej zasadzie związanej z użytkowaniem takiego czasomierza.
Długa ekspozycja na światło może spowodować, że w zegarkach elektronicznych dojdzie do efektu rozlania się wyświetlacza – będzie on wyglądał jakby rozlały się piksele i nie będzie wskazywał absolutnie żadnych wartości. Po kilkuminutowym ochłodzeniu wskazania powinny wrócić do normy. W nowszych zegarkach typu GPR-B1000 zbyt długa ekspozycja na ostre słońce może spowodować miganie ikony baterii i zablokowanie dostępu do wszystkich funkcji. W instrukcji modelu MTG-G1000 znajdziemy nawet ostrzeżenie, mówiące o tym, aby nie eksponować czasomierza na ostre światło zbyt długo, gdyż może dojść do uszkodzenia baterii. Oczywiście i na to użytkownicy znaleźli sposób – zalecają aby wystawiając zegarek słoneczny na słońce na dłuższy czas, umieszczać go w szklance z letnią wodą. W przypadku zegarków G-Shock nie ma problemu, lecz gdy chcecie skorzystać z tej podpowiedzi w przypadku innych czasomierzy, upewnijcie się najpierw czy ich specyfikacja umożliwia zanużenie zegarka w szklance z wodą.
Tagi