Centrum G-SHOCK
Nowy Rangeman GPR-H1000 – charakterystyka modelu
Rangeman to seria wstrząsoodpornych zegarków G-Shock, które należą do tzw. zadaniowej linii Master of G. Rangeman to zegarek naszpikowany sensorami, które obok przydatnych funkcji powodują, że model z tej serii to jeden z najczęściej wybieranych outdoorowych G. Jego cechą charakterystyczną jest to, iż jest to stricte cyfrowy G, co dla niektórych użytkowników jest elementem decydującym w zestawieniu np. z serią Mudmaster. Uważają oni, że cyfrowy charakter Rangemana przoduje w swobodzie, szybkości i jakości prezentowanych na wyświetlaczu wskazań i odczytów.
G-Shock Rangeman – krótka historia serii
Dziś, kiedy na horyzoncie pojawiła się już trzecia odsłona Rangemana możemy zaryzykować stwierdzenie, że jest to już seria zegarków o tej nazwie. Pierwszy model o numerze referencyjnym GW-9400 zaprezentowany został w 2013 roku i był tym G, który uhonorował 30 urodziny istnienia marki. Była to nowość na miarę tamtych czasów. To pierwszy G-Shock Triple Sensor, czyli wyposażony w potrójny sensor trzeciej generacji, umożliwiający dokonywanie pomiaru kierunku, temperatury, wysokości i ciśnienia. Do tego funkcja wschodów i zachodów słońca, tak bardzo niedostępna w tamtym czasie we wstrząsoodpornych konstrukcjach. GW-9400 Rangeman to oczywiście zasilanie ogniwem słonecznym Tough Solar oraz radiowa automatyczna kalibracja czasu. Na przestrzeni tych 10 lat w ofercie Casio pojawiło się bardzo sporo wersji kolorystycznych GW-9400, co świadczyć może o tym, jak ważny był to model dla firmy Casio.
W 2018 roku pojawił się następca GW-9400. Chodzi oczywiście o największy model zegarka G-Shock, który do tej pory został zaprezentowany – był nim GPR-B1000 Rangeman, potocznie zwany palnikiem – to oczywiście z uwagi na wielkość koperty, która była zdecydowanie większą od tej dostępnej w GW-9400:
GW-9400 Rangeman | 55,2 mm x 53,5 mm x 18,2 mm / 93 g |
GPR-B1000 Rangeman | 60,3 mm x 57,7 mm x 20,2 mm / 142 g |
Jednak wielkość koperty to nie wszystko. GPR-B1000 to pierwszy i jedyny do tej pory G-Shock, który wyposażony został w niezależny od telefonu GPS, umożliwiający zapisywanie trasy, punktów trasy oraz z nawigowania do punktu startowego. Oczywiście współpracował z dedykowaną aplikacją Casio (G-Shock Connected, obecnie Casio Watches), zatem system Bluetooth był również pewnego rodzaju nowością. GPR-B1000 to jedyny do tej pory Rangeman, który otrzymał szafirowe szkło. Oczywiście na pokładzie tego olbrzyma znajdziemy również zasilanie ogniwem słonecznym Tough Solar, które z uwagi na wbudowane funkcje GPS otrzymało wsparcie ładowania sieciowego – zegarek wyposażono w ładowarkę indukcyjną, która w szybki i bezproblemowy sposób ładowała akumulator.
Odstęp czasu, w jakim Casio zaprezentowało GPR-B1000, w stosunku do premiery GW-9400, wyniósł aż 5 lat. Można było założyć, iż nowy Rangeman pojawi się na przełomie 2023 i 2024 roku. Fani marki czekali z niecierpliwością na sukcesora GPR-B1000 – nikt nie pomyślał nawet o tym, że Rangeman mógłby zostać wycofany z oferty wstrząsoodpornej marki. Kolejna historia serii G-Shock Rangeman tworzy się na naszych oczach – do sprzedaży trafia najnowsza odsłona tej kultowej serii, której numer ref. to GPR-H1000 Rangeman.
Jak wygląda zatem Nowy Rangeman GPR-H1000?
Nowy Rangeman GPR-H1000 należy do tych tzw. większych zegarków G-Shock, co powinno ucieszyć wszystkich tych, dla których koperty nowych-zdecydowanie mniejszych nowości nie były do zaakceptowania. Koperta GPR-H1000 mierzy bowiem 60,6 x 53,2 x 20,3 mm, co przy umiarkowanym ciężarze wynoszącym 92 g jest pozytywnym zaskoczeniem. Na uwagę zasługuje również zupełnie nowy w serii Rangeman kształt koperty i elementów bezela – chociaż gdyby wrócić do starszych modeli wstrząsoodpornej marki okazałoby się, że z podobną konstrukcją mieliśmy już do czynienia: chodzi o model DW-8300 Gundam Stargate. Podobieństwo w wyglądzie koperty widoczne jest w zasadzie od razu, chociaż GPR-H1000 posiada zdecydowanie bardziej nowoczesny design.
Obok ostrego i nieco kanciastego wykończenia, nowy Rangeman wyposażony został w odporne na intensywne użytkowanie, bardzo solidne osłony boczne wykonane z metalu. Ich zadaniem jest ochrona najważniejszych elementów zegarka, do których należą oczywiście moduł, sensory oraz wbudowana antena GPS. Przycisk sterujący umieszczony na godzinie 9 posiada metalową osłonę chroniącą ten newralgiczny element przed silnymi uderzeniami czy upadkiem. Podobny element znajdziemy na godzinie 3 – jest to ochrona czujnika, która powstała przy wykorzystaniu metody MIM – polegającej na formowaniu materiału przy użyciu drobno sproszkowanego metalu. GPR-H1000 Rangeman wyposażony został w przyciski z ochroną Mud Resist. Są one chronione przez cylindryczne części ze stali nierdzewnej, a trzonki przycisków są wyposażone w uszczelki zapobiegające zanieczyszczeniu błotem i kurzem. Przyciski posiadają również charakterystyczne, dodające charakteru zdobienia w formie nacięć. Ich zadaniem jest zapewnienie pewności użycia przycisków podczas występowania trudnych warunków. Jeżeli jesteśmy przy materiałach użytych do wyprodukowania nowego Rangemana, warto zaznaczyć, iż wpisuje się on w trend wykorzystania tzw. biokomponentów, czyli żywicy pochodzenia biologicznego. Jest to materiał produkowany przy użyciu odnawialnych zasobów organicznych, co po raz kolejny stanowi ukłon w stronę środowiska naturalnego. Taka polityka tworzenia nowych zegarków pozwala firmie Casio realnie zmniejszyć wpływ na środowisko. Pasek wykonano z miękkiego uretanu, co pozwala uzyskać efekt bardzo dobrego dopasowania do nadgarstka. Zastosowanie tego samego materiału w elementach paska na wewnętrznej jeto części pomaga zmniejszyć kontakt z grzbietem dłoni, co dodatkowo zwiększa komfort noszenia. Nawiązując do nacięć widocznych na przyciskach warto wspomnieć, iż zewnętrzna część paska posiada antypoślizgową teksturę, gwarantując wygodę i komfort użytkowania w kontakcie z wodą czy błotem. Oczywiście producent nie zapomniał o sylwetce dzikiego kota, która jest cechą rozpoznawalną serii Rangeman. Znajdziemy ją na jednej z wewnętrznych części paska, na wysokości połączenia z kopertą.
Czujniki nowego Rangemana GPR-H1000
Nowy Rangeman GPR-H1000 to G-Shock, który również naszpikowany został czujnikami. Zasadnicza różnica w stosunku do dwóch poprzednich generacji jest taka, że moduł GPR-H1000 został rozszerzony o szereg funkcji treningowych znanych przede wszystkim z serii G-Squad – chodzi przede wszystkim o model GBD-H2000. Dla niektórych to spore zdziwienie, przy którym rodzi się pytanie – ale po co sportowe funkcje w zegarku jakim jest Rangeman? Moim zdaniem jest to wyjście naprzeciw oczekiwaniom użytkowników. Bardzo zadowolone powinny być głównie osoby, którym nie przypadła do gustu sportowa linia G-Squad. Różnica w wyglądzie zegarków to jedno, ale odporność Rangemana w zakresie błota, kurzu i pyłu to tutaj tzw. game changer. Uważam, że Casio po raz kolejny prezentuje model, który na bardzo długo pozostanie w pamięci użytkowników, a powroty do niego będą bardzo częstym przypadkiem.
Oczywiście niezaprzeczalnym jest fakt, iż marzeniem wielu fanów marki było przejęcie funkcjonalności GPS znanej z GPR-B1000 – chodzi głównie o nawigowanie do punktu. W nowej odsłonie tego rozwiązania niestety zabrakło.
Skupmy się zatem na funkcjonalności opartej na czujnikach.
GPR-H1000 wyposażony został w sześć czujników. Są nimi optyczny czujnik tętna, akcelerometr, żyroskop i tak zwany Triple Sensor umożliwiający pomiar kierunku, temperatury, wysokości i ciśnienia.
Jeżeli chodzi o multisportowy charakter nowego Rangemana, to zdecydowały o nim głównie GPS i akcelerometr. To one odpowiedzialne są za wykrycie ruchu użytkownika, a także określenie pozycji, przebytego dystansu oraz prędkości.
Nowością w zakresie aktywności jest trekking, który występuje obok biegania, chodzenia, jazdy na rowerze, pływania w basenie oraz w otwartych akwenach, biegu przełajowego oraz treningu na siłowni i interwałowego timera.
Moduł GPR-H1000 o numerze referencyjnym 3554 module umożliwia analizę treningu wraz z obciążeniem kardio, zapisując jednocześnie aktywność użytkownika w dzienniku aktywności.
Zegarek analizuje również sen, wskazując stan regeneracji podczas snu. Jest to funkcja znana z najnowszych odsłon G-Squadów. Dodatkowo GPR-H1000 umożliwia przeprowadzenie ćwiczeń oddechowych, dokonanie pomiaru liczby kroków, sprawdzenie poziomu tlenu we krwi, przypomnienie o konieczności ruchu, a co za tym idzie dokonuje również pomiaru czasu aktywności i spalonych kalorii. Pamiętajmy o potrójnym czujniku, który umożliwia dokonanie wskazań kierunku,wysokości, ciśnienia i temperatury. GPR-H1000 jest tą odsłoną Rangemana, która w końcu obok krokomierza umożliwia wyświetlanie powiadomień o połączeniach i wiadomościach. To zasługa systemu Bluetooth, który znalazł się na wyposażeniu nowości. Dzięki temu zegarek współpracuje z darmową dedykowaną aplikacją Casio Watches, dostarczając rozwiązań doskonale znanych z serii G-Squad. Jest to oczywiście automatyczna kalibracja czasu, całkowita obsługa ustawień zegarka, dostęp do 300 lokalizacji na świecie, pływy morskie z dostępem do 3300 światowych punktów pływów oraz Phone finder czyli funkcja odnajdywania czy też przywoływania telefonu.
W modelu Rangeman GPR-H1000 producent zdecydował się na zastosowanie funkcjonalności będącej wynikiem współpracy z firmą POLARⓇ. Są to rozwiązania również znane z modelu GBD-H2000 i zaliczamy do nich:
- indeks biegu obliczający maksymalny pobór tlenu podczas biegu, tzw. V02max;
- obciążenie kardio, informujące o tym jak duże obciążenie dla układu sercowo-naczyniowego wywiera sesja treningowa;
- wskazanie źródła energii, które polega na obliczeniu spalonego tłuszczu, węglowodanów i białka jako procent spalonych kalorii;
- wspomniane nieco wcześniej nocna regeneracja – możliwość analizy poziomu regeneracji ciała w ciągu nocy oraz ćwiczenia oddechowe, które dzięki animacjom wyświetlanym na wyświetlaczu pozwalają na utrzymanie stałego rytmu oddychania.
Aplikacja Casio Watches umożliwia ponadto personalizację kolejności wyświetlanych funkcji w menu zegarka oraz trybie aktywności.
“Podstawowa” – zapisana w module funkcjonalność GPR-H1000
GPR-H1000 Rangeman to bardzo rozbudowany zegarek zarówno do codziennej aktywności jak i zadań specjalnych. System Bluetooth, czujniki, GPS, zasilanie Solar Powered wsparte ładowarką sieciową to kwintesencja nowoczesnego Master of G. Ale pamiętajmy, że z GPR-H1000 można korzystać również bez aplikacji Casio Watches – jakiej funkcjonalności wówczas dostarcza zegarek?
Ta podstawowa funkcjonalność przedstawia się następująco:
- czas światowy World Time – dostęp do 38 miast znajdujących się w 38 strefach czasowych;
- dane Księżyca obejmujące wskazanie wieku Księżyca oraz jego faz;
- wykres pływów morskich;
- wschody i zachody słońca dla bieżącej i konkretnej daty;
- 100 godzinny stoper dokonujący pomiaru co 1 sekundę z tzw. czasem dzielonym;
- 60 minutowy timer odmierzający czas co 1 sekundę;
- 5 alarmów z funkcją drzemki, w tym jeden tzw. smart alarm. Inteligentny alarm wykorzystuje akcelerometr i czujnik tętna zegarka do oszacowania stanu snu i powiadamia użytkownika za pomocą 10-sekundowego sygnału dźwiękowego lub wibracji, gdy jego sen będzie płytki w określonym czasie. Na przykład, jeśli czas alarmu ustawiony zostanie na 7:30 i inteligentny okres na 60 minut, alarm poinformuje Cię o dobrym czasie na przebudzenie między godzinami 6:30 a 7:30.
GPR-H1000 Rangeman posiada podświetlenie LED backlight Super Illuminator z możliwością ustawienia automatycznego podświetlenia i wyboru czasu długości podświetlenia, które wynosi 1,5 lub 5 sekund. O dokładność wskazań dat dba w pełni automatyczny kalendarz zaprogramowany do 2099 roku. Zegarek posiada wskaźnik poziomu akumulatora, a z uwagi na wsparcie zasilaniem solarnym również funkcję oszczędzania energii Power Saving. Oczywiście na pokładzie nowego Rangemana pojawiła się również funkcja wibracji, która jest bardzo lubianą i cenioną przez użytkowników.
Jak spisuje się bateria w GPR-H1000?
Z uwagi na bardzo rozbudowaną funkcjonalność Rangemana GPR-H1000, ilość czujników, GPS oraz współpracę z aplikacją Casio Watches za pośrednictwem systemu Bluetooth, spora część użytkowników zastanawia się jak będzie zachowywał się akumulator? Otóż producent informuje, iż czas funkcjonowania na w pełni naładowanym akumulatorze jest różny w zależności od uruchomionych funkcji i generalnie w przybliżeniu wynosi:
- Korzystanie z funkcji aktywności (GPS, tętno):
• High Rate (odbiór ciągły): maksymalnie ok. 14 godzin
• Normal Rate (odbiór ciągły): maksymalnie ok 16 godzin
• Long Rate (odbiór przerywany): maksymalnie ok. 19 godzin
- Korzystanie wyłącznie z trybu zegarka z wyłączonym pomiarem tętna: ok. 2 miesiące
- Korzystanie z włączoną funkcją oszczędzania energii: ok. 23 miesiące
Korzystając z instrukcji obsługi znajdziemy nieco bardziej dokładne informacje w zakresie wydajności akumulatora. Dla poszczególnych trybów pracy zegarka i aktywności zakres pracy na akumulatorze kształtuje się następująco:
- dla trybu zegarka
- pomiar tętna i nocne użytkowanie:
- 14 dni gdy pomiar tętna jest włączony dla aktywności i snu, a zegarek znajduje się na nadgarstku przez 8 godzin podczas snu;
- 2 miesiące gdy pomiar tętna jest włączony dla aktywności i snu,lecz zegarek nie znajduje się na nadgarstku podczas snu;
- 7 dni gdy pomiar tętna jest włączony na stałe a zegarek znajduje się na nadgarstku podczas 8 godzinnego snu;
- 10 dni gdy pomiar tętna jest włączony na stałe lecz zegarek jest zdejmowany z nadgarstka na noc;
- 2 miesiące gdy pomiar tętna jest wyłączony
- pomiar tętna i nocne użytkowanie:
- dla trybu aktywności
- bieg, spacer, trekking, jazda na rowerze:
- pomiar tętna włączony na stałe lub dla aktywności i pory nocnej; ustawienie GPS na HIGH RATE – 14 godzin, GPS na NORMAL RATE – 16 godzin, GPS na LONG RATE – 19 godzin
- trening na siłowni:
- pomiar tętna włączony na stałe lub dla aktywności i pory nocnej- 79 godzin
- pływanie w basenie:
- brak pomiaru tętna, GPS wyłączony – 50 godzin
- pływanie w otwartych akwenach:
- brak pomiaru tętna, GPS na NORMAL RATE – 15 godzin
Oczywiście wyżej wskazane wartości są szacunkowe i dotyczą czasu pracy na w pełni naładowanym akumulatorze, lecz nie uwzględniają wsparcia ładowaniem solarnym.
GPR-H1000 Rangeman – nowy zegarek na co dzień
Nowoczesny kształt wyróżniający nowość z gąszczu wszystkich modeli wstrząsoodpornych zegarków oraz multisportowy charakter w połączeniu z outdoorową / surviwalową funkcjonalnością czynią z nowego Rangemana super propozycję zegarkową na miarę ikonicznego KOCURA, który sygnuje całą serię Rangeman. To doskonały zegarek na co dzień, w którym drzemie ogromny potencjał, który można wykorzystać w każdych warunkach. System Bluetooth wraz z aplikacją Casio Watches pozwala na przechowywanie zapisanych danych oraz ich szczegółową analizę. Wszystko po to, żeby użytkownik mógł wykorzystać drzemiący w nim potencjał w całości.
Znajdź więcej informacji na stronie: https://www.casio.com/intl/watches/gshock/product.GPR-H1000-1/
Wolisz obejrzeć/posłuchać? Odpal nasze video na kanale YT G-SHOCK POLSKA:
Tagi