Strefa wiedzy G-SHOCK
Ksywki G-SHOCK – jak fani nazywają poszczególne modele G?
Oficjalne nazewnictwo zegarków G-SHOCK
G-Shock to marka zegarków, które dzięki szerokiemu wachlarzowi modeli spełnią oczekiwania większości użytkowników. Znajdziemy tutaj na przykład podział z uwagi na:
– funkcje – tzw. zegarki zadaniowe, do których szczególnie zaliczamy modele Master of G. Można tutaj wskazać chociażby takie zegarki jak GW-9400 Rangeman, G-9300 Mudman, GG-B100 Mudmaster, GWF-A1000 Frogman czy GWR-B1000 Gravitymaster.
– materiał z którego wykonane są poszczególne elementy zegarka: seria G-Steel czy GM (G-Shock Metal) z uwagi na stalowe bezele/nakładki koperty będące cechą charakterystyczną tych serii; czy chociażby MTG – stanowiące połączenie wysokiej jakości tworzywa ze stalą (Metal Twisted G-Shock), co w wyjątkowy sposób wpływa na zwiększenie komfortu użytkowania.
– przeznaczenia – najlepszym przykładem jest tutaj seria G-Shock G-Squad dedykowana głównie osobom aktywnym fizycznie. W tym przedziale można również ująć zegarki o pomniejszonych wymiarach koperty, które dedykowane są kobietom, a które nadal posiadają magiczne oznaczenie G-Shock.
– limitacje – charakteryzujące się wyższą ceną od wersji ogólnodostępnych, co bezpośrednio wynika z ograniczonej dostępności.
– cenę idącą w parze Z najwyższą precyzją wykonania oraz użyciem materiałów najwyższej jakości – dotyczy to przede wszystkim serii MRG (Pan-G), którą charakteryzuje wysoka cena, ograniczona dostępność oraz najwyższa jakość użytych materiałów.
Są to tylko przykłady klasyfikacji niezniszczalnych zegarków G-Shock, chociaż i tak należy stwierdzić, że najwięcej modeli kategoryzowanych jest jako G-Shock Oryginal – czyli zegarków, które cenowo kształtują się zasadniczo w przedziale 300-1000 PLN i które z uwagi na mnogość dostępnych kolorów oraz kształtu koperty są najczęściej wybieranymi jako Pierwszy G-Shock.
Bez względu jednak na funkcje, kolor czy użyte materiały, znajdziemy wszędzie co najmniej dwie cechy wspólne: odporność na wstrząsy oraz wodoszczelność na poziomie 200 metrów. Czasami jednak zdarza się, że wybrane modele cieszą się zdecydowanie większą popularnością od innych do tego stopnia, że użytkownicy przypisują im niepowtarzalne nazwy/określenia jednoznacznie opisujące dany model czy serię.
Jak użytkownicy G-SHOCK nazywają poszczególne modele? Popularne „ksywki” G
-
Kostka
Najbardziej popularnym określeniem bezpośrednio odnoszącym się do kształtu koperty jest KOSTKA. Wyraz ten opisuje wszystkie modele, których koperta wpisana jest w kwadrat. Są to takie modele i serie jak DW-5600, GW-M5610, GW-B5600, GMW-B5000 a nawet GX-56/GXW-56 czy GBX-100/GBD-200.
-
Kosa
W żargonie fanów marki dość często dominuje określenie KOSA, które odnosi się do modelu GA-100. Jest to pewnego rodzaju paradoks, który polega na tym, że model GA-100 jest z jednej strony jednym z najbardziej popularnych i najlepiej sprzedających się zegarków japońskiego producenta. Jest to model o dość dużej i solidnie wyglądającej kopercie, posiadający rozbudowane funkcje jak chociażby pomiar prędkości. Z drugiej strony natomiast z uwagi na zastosowanie jednej diody LED oraz brak Neobrite czytelność wskazań w ciemności jest niestety dość ograniczona – dlatego właśnie KOSA.
-
Ksywki pochodzące od angielskich nazw zegarków
Część tzw. ksywek zegarków G-Shock powstaje w wyniku uproszczonego tłumaczenia angielskich określeń na język polski. Świetnymi przykładami mogą być tutaj takie modele jak:
– GX-56/GXW-56 KING – czyli KRÓL (w tym konkretnym przypadku mamy tłumaczenie 1:1).
– G-9300/GW-9300 Mudman – nazywany przez użytkowników MUNDKIEM.
– GW-9200 Riseman – znany jako Rysiek/Ryszard
– GW-9400 Rangeman – ten model natomiast jest potocznie określany jako ROMAN, ROMEK, ROMUALD.
W przypadku wszystkich modeli z serii FROGMAN, najczęściej używanymi określeniami są ŻABOL, ŻABA, FROG.
-
Kermit
Od jakiegoś czasu bardzo modna jest personalizacja zegarków G-Shock, czyli przerabianie ich według własnych potrzeb i uznania. Tak powstają CUSTOMY. To właśnie w tak modowanych zegarkach po raz pierwszy zaczęto wykorzystywać bardzo jaskrawy kolor limonki, potocznie zwany KERMITEM. Jedną z ostatnich nowości jest seria GBD-200, w której Casio po raz pierwszy zastosowało taki właśnie kolor w modelu GBD-200-9 aka KERMIT.
Zegarki G-Shock możemy podzielić również pod względem rodzaju dekla. Wyróżniamy tutaj dekielki przykręcane (najczęściej na cztery wkręty) oraz te posiadające zakręcany dekiel określane jako ZAKRĘTKI – SCREWBACKI.
Najważniejsze w wymyślaniu potocznych określeń jest to, że w zasadzie nie ma reguły w ich stosowaniu. Nie liczy się tutaj cena czy funkcje. Najlepszym przykładem niech będzie jeden z najbardziej zaawansowanych do tej pory zegarków G-Shock – model GPR-B1000 Rangeman. W tym konkretnym przypadku o ksywce zdecydowała wielkość tego wyjątkowego zegarka. GPR-B1000 pomimo iż jest to Rangeman drugiej generacji, nie jest określany mianem ROMANA, ROMKA CZY ROMUALDA. Z uwagi na wielkość koperty, a co za tym idzie również szafirowe szkiełko pokaźnych rozmiarów, GPR-B1000 w żargonie fanów marki to PALNIK.
Zastanawiając się nad potrzebą czy też koniecznością używania tzw. ksywek należy stwierdzić, iż w szeroko rozumianych Social Mediach obejmujących różne fora internetowe czy grupy facebookowe stanowią wyjątkowe ułatwienie w określaniu konkretnych modeli, których oryginalne oznaczenia mogą być czasami trudne do zapamiętania, co z kolei wynika właśnie z bardzo szerokiego wachlarza dostępnych czasomierzy japońskiego producenta.
Tagi