Strefa wiedzy G-SHOCK
Jakieś konkretne funkcje warto mieć w zegarku G-SHOCK?
G-Shock to różnorodność kształtu, kolorów, modułów – a co tym idzie również funkcjonalności. Właściwie to określenie tych elementów jest kluczowe dla wyboru konkretnego modelu zegarka. Jest jeszcze czynnik przydatności poszczególnych funkcji danego G. Oczywiście znajdziemy sporą ilość osób, które decydują się na zegarek wyłącznie na podstawie przydatnych dla nich funkcji, ale są również osoby, które kupują G-Shocki tylko dlatego, że im się podobają – funkcjonalność ma tutaj zupełnie drugorzędne znaczenie. Jednak bez względu na to, z jakich powodów kupowane są te niezniszczalne japońskie czasomierze, warto wskazać funkcje, które warto mieć w zegarku G-Shock.
Tough Solar – zasilanie energią słoneczną
Najważniejszym elementem wyposażenia G-Shock, do którego najczęściej odwołują się fani marki jest zasilanie ogniwem słonecznym Tough Solar. To właśnie zasilanie solarne kojarzone jest z czasem użytkowania danego zegarka – jego długowiecznością. Prawidłowe użytkowanie G-Shocków z panelem solarnym niemalże gwarantuje ponad 10 letnią pracę na jednym akumulatorze. Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż w ofercie japońskiego producenta znajdziemy modele, których czas pracy na jednej standardowej baterii określany jest na 5, 7 a nawet 10 lat. Generalnie natomiast czas pracy dla większości G zasilanych standardowymi bateriami producent określa na dwa lata.
Kalibracja czasu w zegarkach G-SHOCK
Kolejną funkcją, która ma zasadnicze znaczenie dla każdego czasomierza, jest możliwie najbardziej punktualne odmierzanie czasu. Dlatego tak dużą popularnością cieszą się modele z automatyczną kalibracją czasu. Do dwóch najbardziej popularnych systemów automatycznej kalibracji zaliczamy system bluetooth oraz Wave Ceptor / Multiband 6. Kalibracja radiowa jest starszym sposobem kalibracji czasu w zegarkach G-Shock. Nadal pojawiają się modele wyposażone w tą funkcję, jednak coraz częściej producent decyduje się na System Bluetooth. Dlaczego tak się dzieje? Są przede wszystkim dwa powody takiego działania. Pierwszym jest zdecydowanie większa skuteczność kalibracji czasu w stosunku do systemu wykorzystującego fale radiowe. Drugim natomiast zwiększenie funkcjonalności zegarka, co jest następstwem współpracy z jedną z dedykowanych darmowych aplikacją G-Shock Connected lub G-Shock Move (w zależności od modelu). Warto pamiętać, że aplikacja nie tylko umożliwia pełną obsługę funkcji i ustawień zegarka. W zależności od modelu G-Shocka odpowiada również za zapisywanie punktu ostatniej kalibracji czasu na mapie, na rysowanie mapy przebytej trasy czy definiowanie treści powiadomienia dla konkretnego alarmu. Reasumując, bez względu na rodzaj systemu kalibracji czasu, jest to na pewno funkcja ciesząca się dużą popularnością wśród użytkowników i zdecydowanie warto ją mieć w swoim zegarku G-Shock.
System SIG
Pasjonaci zegarków doskonale zdają sobie sprawę, że takie funkcje jak stoper, timer czy alarmy to standard dla G-Shock. Analizując wypowiedzi fanów marki można jednak wskazać na pewien istotny dodatek, który najczęściej jest w pakiecie z funkcją alarmów, a którego w niektórych najnowszych propozycjach G niestety brakuje. Mowa o funkcji sygnalizacji pełnej godziny SIG. Użytkownicy utożsamiają SIG z komfortem, podkreślając, iż dyskretne piknięcie co godzinę umożliwia skuteczne określenie pory dnia, w jakiej aktualnie się znajdują.
Super Iluminator
Z bardziej standardowych funkcji, które warto mieć w zegarku G-Shock jest podświetlenie LED Super Illuminator, które w połączeniu z wykorzystaniem Neobrite na wskazówkach i indeksach godzin (w przypadku zegarków analogowych i analogowo-cyfrowych) gwarantuje odczyt wskazań w absolutnie każdych warunkach. W cyfrowych zegarkach G-Shock zdecydowanie najlepiej spisuje się podświetlenie diodami LED lub elektroluminescencyjne podświetlające równomiernie cały wyświetlacz.
Sensory w zegarkach G-SHOCK
Jeżeli chodzi o sensory i ich funkcje, to mimo iż nie są to profesjonalne przyrządy pomiarowe, zdecydowanie sprawdzają się nie tylko w terenie lecz również w codziennym użytkowaniu. Triple Sensor jest tym rozwiązaniem, które na przestrzeni lat zyskało największą popularność wśród użytkowników zegarków G-Shock. Triple Sensor to cyfrowy kompas, termometr, barometr i wysokościomierz. W nowszych modelach znajdziemy również krokomierz oraz optyczny czujnik tętna. Spośród wszystkich czujników to barometr jest tym, z którego najczęściej korzystają właściciele takich zegarków. Elementem mającym niewątpliwie znaczny wpływ na popularność tego czujnika, jest towarzyszący mu wykres zmian ciśnienia oraz tzw. Alarm Baro. Bez względu na to, czy pojawiają się błędy czy odchylenia w wyświetlaniu wartości ciśnienia, to wykres właśnie umożliwia określenie tendencji w zmianach pogody. Alarm Baro jest tą funkcją, która informuje o nagłej zmianie pogody, co w wyjątkowych sytuacjach może mieć przeniesienie nawet na bezpieczeństwo i życie użytkownika.
Zobacz serię MASTER OF G z sensorami
Pamiętamy oczywiście o elementach, które jak wyżej wymienione stoper, timer czy alarmy są już standardem w zegarkach G-Shock, a które wynoszą te niezniszczalne czasomierze na wyżyny zegarmistrzostwa. Mowa o wodoszczelności, której poziom w każdym G wynosi WR 200 metrów oraz wyjątkowej odporności na wstrząsy, uderzenia czy upadki Shock Resist.
Tagi