Bardzo często widzowie mojego kanału pytają mnie, jakiego G-Shocka bym polecił. Absolutnie rozumiem, że wybór nie jest prosty a mnogość dostępnych modeli powoduje, że nie wiemy na co się zdecydować. Zanim jednak postaram się pomóc i wyjaśnić pewne kwestie, zwracam się z prośbą o określenie na czym najbardziej zależy osobie przymierzającej się do zakupu zegarka G-Shock. Warto zaznaczyć, że w większości przypadków dotyczy to zakupu pierwszego zegarka tej marki, także naprawdę warto pomyśleć co jest dla nas najważniejsze.

W dzisiejszym artykule chciałbym podzielić się z Wami moją wiedzą i doświadczeniem, które mam nadzieję ułatwią dokonanie wyboru odpowiedniego zegarka G-Shock. Przygotowałem sześć pytań, jakie powinien zadać sobie każdy, kto nie może zdecydować się na zakup konkretnego modelu.

Budżet

Określenie budżetu jakim dysponujemy już w początkowej fazie procesu zakupowego zdecydowanie przyczyni się do wyeliminowania tych modeli, które znacznie przekraczają kwotę przeznaczoną na zakupy. Dużym ułatwieniem będzie tutaj skorzystanie z filtrów dostępnych na różnego rodzaju stronach z zegarkami z oficjalnej dystrybucji. Jeżeli nie ma opcji dokładnego określenia zakresu cen, to zapewne będziemy mieli do dyspozycji użycie filtra wg ceny rosnąco. Wtedy wyniki ułożone zostaną od najtańszego do najdroższego modelu, co pozwoli na zapoznanie się z dostępnymi w założonym zakresie cenowym zegarkami. Warto zaznaczyć, iż cena jest tylko pewnego rodzaju kryterium. Nie należy przekreślać zakupu danego modelu tylko dlatego, że jest on tańszy od tych wykraczających poza określony próg. Marka G-Shock ma to do siebie, że przy odrobinie chęci i zaangażowania każdy znajdzie zegarek dla siebie. Oczywiście zdarza się tak, że już na wstępie osoba zwracająca się do mnie z prośbą o pomoc przekazuje mi wytyczne, które w danym budżecie nie będą mogły zostać uwzględnione. Takim kryterium jest najczęściej szkiełko szafirowe w kwocie do 1000 PLN. Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż czasami zrealizowanie zamierzonego celu wymaga nie tylko determinacji ale również czasu. Jeżeli użytkownik nie może pogodzić się z tym, że założony budżet nie pozwoli na kupno zegarka spełniającego wszystkie kryteria – zawsze doradzam przysłowiowe przespanie się z decyzją i ewentualny powrót do tematu na chłodno, następnego dnia.

budżet

Sposób użytkowania

Osoby, które chociaż trochę interesują się marką tych wyjątkowych zegarków wiedzą, że są pewne serie, które dedykowane są do określonego rodzaju użytkowania. Pomimo faktu, iż każdy G-Shock skonstruowany został w taki sposób, żeby sprostać najcięższym wyzwaniom, nie każdy kolokwialnie mówiąc nadaje się do określonego sposobu noszenia. Mam tutaj na myśli chociażby serię GST czy MTG, które lepiej sprawdzą się jako uzupełnienie casualowego stylu, aniżeli w błocie, czy na poligonie. Oczywiście one przetrwają najcięższe zadania, jednak metalowe elementy obudowy koperty będą bardziej podatne na zarysowania, a tym samym efektem takiego użytkowania będą chociażby widoczne na stalowych elementach rysy właśnie. Dlatego moim zdaniem ważnym jest określenie, do jakich zadań będzie służył dany model. Jeżeli ktoś skupia się na ikonie stylu i klasyce gatunku, wszelkie odsłony popularnych kostek będą tutaj idealnym wyborem. Jeżeli ktoś szuka zegarka do outdorowych aktywności, w których zegarek narażony będzie na kontakt z błotem czy piaskiem, warto sięgnąć po zegarki z linii Mud – Mudmen G-9300 czy Mudmaster GG-B100 czy GWG-1000. Jeżeli natomiast poszukiwane jest narzędzie umożliwiające zwiększenie skuteczności treningu – warto zapoznać się z serią G-Squad. Zatem jak widzicie określenie sposobu użytkowania jest tutaj również istotnym elementem.

Kształt to równie ważne kryterium wyboru

Jednak zawsze na wstępie zaznaczam, że jeżeli chodzi o G-Shocka wpisanego w prostokąt, obecnie w ofercie znajdziemy wyłącznie modele cyfrowe. Zaliczamy do nich DW-5600 i bardziej rozbudowane kostki jak GW-M5610/GW-B5600/gmw-b5000, GX-56 czy chociażby nowość, którą z uwagi na ograniczoną ilość modeli w dniu premiery oraz ogromną popularność obecnie znajdziemy raczej tylko na rynku wtórnym – chodzi o GBX-100. Wyjątkiem jest tutaj seria Octagon – połączenie wskazówek z wyświetlaczem zamknięte zostało w nietuzinkowej kopercie, która zabezpieczona jest bezelem w bardzo nietypowym kształcie ośmioboku. Zupełnie inaczej wygląda dostępność modeli w okrągłej kopercie – znajdziemy tutaj zegarki stricte analogowe, analogowo-cyfrowe oraz cyfrowe. Przykładami, jakimi mogę się posłużyć są MTG-B1000, GST-B100, GAW-100, GST-B300, GA-100, G-9300, GD-400 czy GW-9400. Jeżeli dysponujemy nieco większym budżetem, warto pomyśleć o rozdzieleniu tej kwoty i kupnie dwóch zegarków zamiast jednego. W ten sposób użytkownik może zyskać dwa, różniące się od siebie kształtem, lecz równie ciekawe egzemplarze.

 

Pasek czy bransoleta?

W tym kryterium obowiązuje pewien wyznacznik mówiący o tym, że zegarki na stalowych bransoletach będą w większości przypadków albo stricte analogowe albo analogowo-cyfrowe.  Możemy tutaj przedstawić nie tylko zegarki z półki Premium jak MRG czy MTG ale również zdecydowanie tańsze i bardziej dostępne modele z serii G-Steel jak analogowy GST-B100 czy analogowo-cyfrowe GST-B200 i B300. Wyjątkiem będzie tutaj pewna szczególna seria kostek, które określane są jako Origin – czyli powrót do korzeni. Mają przywoływać wspomnienia pierwszego G, jakim był DW-5000C, charakteryzujący się kopertą wykonaną z metalu. Mowa o pewnych odsłonach serii GMW-B5000. Jest to przeniesienie tych stylowych i klasycznych zegarków na zupełnie nowy poziom. Zawsze staram się sugerować i podpowiadać czy przypominać o istnieniu tych modeli. Są wyjątkowe i jako jedyne stricte cyfrowe okute stalą występują w aktualnej ofercie autoryzowanego dystrybutora. Na uwagę zasługuje tutaj nie tylko metalowa koperta,  lecz również zakręcany dekiel screwback oraz bardzo rozbudowany moduł. Ta seria jest również wyjątkowo traktowana przez samego producenta, gdyż niektóre odsłony GMW-B5000 dostępne są z tytanowymi elementami (bezel i bransoleta), które czasami pokryte są powłoką DLC. Zdecydowana większość modeli zegarków G-Shock dostępna jest jednak na elastycznych i bardzo wytrzymałych paskach, co niewątpliwie wpisuje się w sportowy charakter tych konkretnych modeli. Tak naprawdę zarówno zegarki stricte sportowe jak i casualowe znajdziemy właśnie na paskach. Od podstawowych i bardzo popularnych DW-6900 po drogie i najbardziej rozbudowane jak GWG-1000. Warto pamiętać, że niektóre paski są wzmocnione włóknem węglowym – zastosowanie tego materiału nie tylko zwiększa ich wytrzymałość lecz również wygodę użytkowania. Można tutaj wskazać np. GWR-B1000, GPW-1000, GPW-2000 czy GWF-D1000.

GST-B100B-1A4ER

Funkcje – czyli wyposażenie zegarka

Tutaj osoby, które uwielbiają wszelkiego rodzaju sensory i dodatki będą bardzo usatysfakcjonowane. G-Shock to Absolute Toughness ale od samego początku kojarzy się również z ciągłym udoskonalaniem rozwiązań prezentowanych w swoich czasomierzach. Należy wskazać, iż pod pojęciem funkcje kryją się nie tylko sensory, lecz również takie elementy jak System Tough Solar czyli zasilanie ogniwem słonecznym  czy Multiband 6/ Wave Ceptor / System Bluetooth, które zapewniają wyjątkowo dokładne wskazywanie czasu.  Osoby, które zwracają się z prośbą o pomoc nie mogą wielokrotnie uwierzyć, iż zegarek z sensorami czy zasilaniem słonecznym nie musi wiązać się z bardzo dużym wydatkiem. Przykładów jest tutaj bardzo dużo. Są one zróżnicowane nie tylko pod względem kształtu i wyglądu ale co najważniejsze ceny. Takie modele jak GW-B5600 czy GW-M5610 to kwintesencja standardowych i klasycznych G, które wyposażone są właśnie w Tough Solar oraz kalibrację czasu drogą radiową (GW-M5610) czy radiową i poprzez System Bluetooth (GW-B5600). Szukając dalej mamy np. model GAW-100. Moim zdaniem najlepszy stosunek ceny do funkcji proponowanych przez ten model, który przypomnijmy jest połączeniem wskazówek z wyświetlaczem. Tough Solar oraz Multiband 6 zapewniają swobodę użytkowania przez bardzo długi czas i to w bardzo przystępnej cenie. Sensory również nie będą problemem i znajdziemy je nie tylko w tych droższych modelach. Mudman G-9300 wyposażony jest w Twin Sensor oraz Tough Solar. GWG-100 to zasilanie ogniwem słonecznym oraz radiowa kalibracja czasu. GPW-2000 GPS, Wave Ceptor oraz System Bluetooth. Ale to, co jest najważniejsze i najciekawsze – System Bluetooth zawsze współpracuje z darmową aplikacją, którą użytkownik powinien pobrać i zainstalować na swoim smartfonie. Aplikację należy traktować jako dodatek i pamiętać o tym, że zegarek może być bez  problemów używany również bez niej. Natomiast jest to świetny element, który umożliwia użytkownikowi skorzystanie z szerszej funkcjonalności niektórych opcji.  Oczywiście jeżeli ktoś szuka zegarka, który spełni zdecydowaną większość wymogów, powinien skupić się na takich modelach jak GWG-1000, GPR-B1000 czy GBD-H1000. Wybór wbrew pozorom jest naprawdę szeroki i to od zdefiniowania głównych potrzeb tak naprawdę zależy, na jakich modelach należy się skoncentrować.

GPR-B1000-1ER

Jak można zauważyć, tak naprawdę każde z kryteriów wyboru jest ze sobą ściśle powiązane. Tak samo będzie z ostatnim, jakie przygotowałem, a jest nim zdecydowanie, jakiego rodzaju zegarka szukamy. Chodzi o to, czy zegarek ma być analogowy, cyfrowy czy cyfrowo-analogowy. To pytanie zostawiam na koniec, gdyż jeżeli użytkownik przejdzie przez wyżej wskazaną drogę wyboru, wcześniejsze pytania tak naprawdę zdefiniują jaki będzie to G-Shock. Czasami postawienie tego pytania zaraz po ustaleniu budżetu może znacznie przyspieszyć decyzję o zakupie.

Jest jeszcze jedna bardzo istotna sprawa, która dotyczy wielkości nadgarstka i dopasowania do niego odpowiedniego modelu. Jednak jest to na tyle indywidualna kwestia, że odpowiadając na pytania widzów najczęściej odnoszę się do własnego doświadczenia informując o wygodzie w codziennym użytkowaniu tych zegarków, które miałem możliwość nosić i używać na co dzień.