Temat sensorów stosowanych w zegarkach G-Shock jest jednym z najczęściej poruszanych, szczególnie wśród nowych użytkowników tej japońskiej marki czasomierzy. Modelem, który w 2013 roku zapoczątkował nową erę wytrzymałych zegarków G-Shock był GW-9400 Rangeman. Moduł tego G wyposażono w sensory trzeciej generacji – Triple Sensor v.3. Zastosowana technologia okazała się tak skuteczna, że ponad osiem lat później nadal stosuje się potrójny sensor, dodając do niego ewentualnie nowe rozwiązania.

Triple Sensor

Potrójny sensor to zaawansowana technologia umożliwiająca pomiar:

  • kierunku: kompas umożliwia wskazanie 1 z 16 kierunków w zakresie od 0 do 359°;
  • wysokości – wysokościomierz barometryczny dokonuje pomiaru w zakresie od -700 do 10 000 metrów;
  • ciśnienia atmosferycznego – barometr mierzy i wskazuje ciśnienie w zakresie od 260 do 1 100 hPa;
  • temperatury – termometr mierzy temperaturę otoczenia w zakresie od -10 do 60°C.

W latach wcześniejszych w ofercie japońskiego producenta mogliśmy również znaleźć podwójny sensor – Twin Sensor, który umożliwiał pomiar kierunku i temperatury, a który w najnowszych modelach G jak na razie nie jest stosowany.

Mówiąc zatem o nowych zegarkach G-Shock z termometrem, mówimy tak naprawdę o modelach, które posiadają również pozostałe sensory.

GWG-1000

 

Działanie termometru w zegarkach G-Shock

Bez względu na to, w jakim modelu występuje termometr, działa on zawsze tak samo. I to właśnie wokół działania tego czujnika powstaje najwięcej zamieszania. Część osób decyduje się bowiem na zakup zegarka G-Shock z termometrem nie zagłębiając się w poznanie zasady jego działania. Producent jednoznacznie określa, że w celu zwiększenia dokładności pomiarów należy zapoznać się z odnośnikiem Temperature Reading Precautions: Temperatura ciała, bezpośrednie światło słoneczne i wilgotność mają wpływ na odczyty temperatury. Aby zapewnić dokładniejsze odczyty temperatury:

  • zdejmij zegarek z nadgarstka,
  • wytrzyj go do sucha i umieść w dobrze wentylowanym miejscu, nie narażonym na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Po wykonaniu powyższych punktów powinieneś być w stanie wykonać odczyty temperatury po około 20 do 30 minutach.

Jeżeli postępując zgodnie z powyższymi wskazówkami istnieją obawy, iż zegarek wskazuje błędną temperaturę, należy przeprowadzić kalibrację sensora względem dostępnego urządzenia wzorcowego.

Propozycje nowszych G wyposażonych w termometr

Mudmaster – Triple Sensor

Najnowszym modelem, który w pełni wykorzystuje działanie potrójnego sensora jest GWG-2000 Mudmaster z termometrem. Jest to najnowsza propozycja odpornego na błoto G. GWG-2000 Mudmaster przenosi serię błotniaków na zdecydowanie inny poziom. Użycie nowego rodzaju materiału – Forged carbon / kuty karbon, w połączeniu z systemem zabezpieczającym moduł Carbon Core Guard umożliwiło stworzenie Mudmastera o zdecydowanie mniejszych wymiarach koperty, co bezpośrednio przekłada się na zwiększenie komfortu użytkowania. Podstawą do stworzenia GWG-2000 był oczywiście pierwszy Mudmaster zaprezentowany w 2015 roku – GWG-1000. W najnowszej propozycji znajdziemy dużą ilość odniesień do pierwowzoru, jednak użyte materiały nadają nowości wizerunku Premium. GWG-2000 Mudmaster to pierwszy model z serii, który wygląda zdecydowanie mniej zadaniowo i bliżej mu wyglądem do zegarka bardziej casualowego. Oznacza to, że zdecydowanie więcej osób pokusi się o zakup tego modelu, wykorzystując jego niebanalny – bardziej elegancki wygląd. Należy oczywiście pamiętać, że jest to jednak Mudmaster – czyli zegarek posiadający nie tylko wytrzymałość Shock Resist, ale również zwiększoną odporność na błoto i kurz.

 

Mudmaster Quad Sensor

Quad Sensor w najnowszych zegarkach G-Shock to nic innego jak Triple Sensor plus trzy-osiowy czujnik przyspieszenia odpowiedzialny za pomiar kroków. Mudmaster GG-B100 Quad Sensor to G-Shock z termometrem, który po raz pierwszy w serii wyposażono nie tylko w poczwórny sensor, lecz również w system Bluetooth. Dzięki temu GG-B100 Mudmaster z termometrem współpracuje z dedykowaną, darmową aplikacją G-Shock Connected, która umożliwia prostą obsługę zegarka z poziomu telefonu. Co więcej, jest to obecnie jeden z dwóch dostępnych modeli G-Shock z termometrem, które korzystają z GPS telefonu, dzięki czemu mogą na przykład korygować wskazania wysokości. O ile GWG-2000 posiada zasilanie solarne i kalibrację czasu drogą radiową, o tyle GG-B100 posiada baterię a za dokładność wskazań czasu odpowiada tu właśnie system Bluetooth. Jest to zatem bardziej dostępna cenowo propozycja dla osób, które chciałyby powiększyć swoją kolekcję zegarków o G-Shocka Mudmaster z termometrem.

 

Gravitymaster Quad Sensor

Drugim zegarkiem G-Shock z termometrem, który wykorzystuje dane GPS telefonu jest GR-B200 Gravitymaster. Tak naprawdę GG-B100 i GR-B200 nie różnią się niczym pod względem posiadanych funkcji czy obsługi. Obydwa G posiadają ten sam moduł o numerze referencyjnym 5635. Różnica polega przede wszystkim na wyglądzie. O ile GG-B100 posiada wszystkie cechy serii Mudmaster, o tyle GR-B200 jest zupełnie nową propozycją w odniesieniu do wyglądu Gravitymastera. Mudmastery od początku wpisane były w regularny okrągły kształt, ze spójnie osadzonymi przyciskami. Podobnie w serii Gravitymaster – GR-B200 jest pod tym względem innowacyjny. G-Shock z termometrem GR-B200 posiada bardzo zróżnicowane przyciski, które zostały osadzone asymetrycznie. Po lewej stronie znajdziemy dwa przyciski idealnie wkomponowane w kopertę, po prawej natomiast trzy różniące się od siebie kształtem i wielkością. Jest to celowy zamysł producenta – biorąc pod uwagę fakt, iż GR-B200 jest częścią kolekcji dedykowanej pilotom, trzy przyciski po prawej stronie zegarka są ułożone w taki sposób, że przypominają drążek sterowy helikoptera, jednocześnie ułatwiając obsługę.

 

Termometr w stricte sportowym G

Termometr to sensor, który występuje w zegarkach G-Shock wyposażonych w Twin Sensor, Triple Sensor i Quad Sensor. Jest to również element stanowiący funkcję pomiaru temperatury w pierwszym sportowym G-Shocku z pięcioma sensorami. GBD-H1000 to pierwszy w historii marki G-Shock z termometrem, który posiada czujnik pomiaru tętna. Znajdziemy tutaj zatem termometr, barometr, wysokościomierz, kompas, krokomierz i pomiar tętna na nadgarstku. Jest to bardzo zaawansowany treningowy G-Squad, jednak pomiar temperatury odbywa się dokładnie tak samo jak w pozostałych zegarkach G-Shock z termometrem. W tym konkretnym przypadku, gdy zegarek wykorzystywany jest zgodnie z jego przeznaczeniem, próba pomiaru temperatury na nadgarstku podczas treningu może być jeszcze bardziej niedokładna. Będzie to efektem potu i podwyższonej temperatury ciała użytkownika.

Zatem bez względu na to, jakiego G-Shocka z termometrem posiadasz, pamiętaj o właściwym sposobie pomiaru temperatury. Pozwoli to w pełni wykorzystać funkcjonalność tego sensora.