Centrum G-SHOCK
G-Shock do zadań specjalnych – GWN-Q1000
Każdy zegarek G-Shock skonstruowany został w taki sposób, żeby nie tylko przetrwać najcięższe upadki na lądzie ale również stawić czoła ciężkim warunkom panującym pod wodą. Dzięki temu spełni on warunki określone dla zegarka sportowego do pływania.
To, co niewątpliwie wyróżnia zegarki japońskiego producenta, to prezentowana z dumą na każdym czasomierzu wodoszczelność na poziomie 20 BAR – 200 metrów. Przypomnijmy, że o ile zegarki z klasą wodoszczelności na poziomie 50 metrów pozwalają na kąpiel w wannie, te z oznaczeniami 100 m/10 BAR pozwalają na swobodne pływanie w basenie, o tyle 200 metrów/20 BAR pozwala na pływanie i nurkowanie z akwalungiem na średnich głębokościach. Zatem każdy G-Shock pod wodą poradzi sobie bez najmniejszych problemów. Czyli G-Shock to zegarek wodoszczelny do pływania.
Oczywiście należy pamiętać, że samo oznaczenie WR20 BAR nie zwalnia nas z obowiązku zapoznania się z informacjami zawartymi w instrukcji obsługi – może bowiem okazać się, że należy przestrzegać pewnych zasad, które pozwolą na długie i bezproblemowe użytkowanie zegarka. I tak do najczęstszych wytycznych, z którymi trzeba się zapoznać jest zakaz używania przycisków pod wodą. Nie dostosowanie się do tej zasady może skutkować utratą szczelności i późniejszymi problemami z ?parowaniem? zegarków od środka. Podobna zasada odnosi się do użytkowania zegarków wyposażonych w koronkę – należy pamiętać, że przed zanurzeniem zegarka koronka powinna być zawsze wkręcona, nie mówiąc już o tym, że posługiwanie się nią pod wodą jest surowo zabronione.
Ok. czyli każdy G-Shock to zegarek wodoszczelny do pływania, ale czy są czasomierze z tej serii, które pozwalają na coś więcej? Jeżeli dobrze zapoznamy się z ofertą tego producenta to znajdziemy dwa modele, które umożliwiają wykonywanie dodatkowych czynnosi pod wodą.
Jednym z nich jest zegarek z legendarnej serii Frogman, o oznaczeniu GWF-D1000. Jest to zegarek, który zaprezentowany został przez Casio w 2016 roku i uznano go za profesjonalny zegarek nurkowy zaprojektowany z myślą o najcięższych podwodnych misjach. Frogman GWF-D1000 jako zegarek do pływania wyposażony został w Triple Sensor – czyli potrójny sensor, który wcześniej w takim zestawieniu nie był stosowany w tej serii. Zastosowano cyfrowy kompas z wbudowanym czujnikiem kierunku wykrywającym magnetyczną północ, termometr którego czujnik mierzy temperaturę otoczenia w zakresie -10 C/ +60 C oraz głębokościomierz umożliwiającym pomiar do -80 metrów. Dodatkowo czasomierz wyposażony został we wskaźnik pływów morskich oraz faz księżyca. Oczywiście nie zabrakło w nim takich funkcji jak czas światowy, stoper, timer, pięć alarmów i podświetlenie Super-Full-Auto LED. Dodatkowo dla najbardziej wymagających znajdziemy w nim zasilanie ogniwem słonecznym, kalibrację czasu drogą radiową, szafirowe szkiełko oraz zakręcany dekiel wraz z paskiem typu carbon fiber.
Kolejnym G-SHOCK, który jako zegarek do pływania również spisuje się wyśmienicie – jest ten z serii Gulfmaster o oznaczneiu GWN-Q1000. Jest to bowiem czasomierz, który spełnia surowe normy dla zegarków do podwodnych zadań specjalnych, w którym również producent przewiduje możliwość używania przycisków pod wodą. Co więcej wyposażony został w koronkę – czyli również wskazówki co czyni go nietuzinkowym modelem.
Na początek dawka informacji na temat serii Gulfmaster.
W 2014 roku Casio zaprezentowało pierwszy zegarek z serii Gulfmaster, który charakteryzował się głównie nową koncepcją ?Ocean G-Shock? z sensorami Triple Sensor umożliwiającymi przewidywanie zmian pogody. Oczywiście jak na ?Władcę zatok? przystało, oferował on funkcje przydatne podczas każdej aktywności wodnej. GWN-1000 wyposażony został w radiową kalibrację czasu, cyfrowy kompas umożliwiający pomiar kierunku nieprzerwanie przez 60 sekund, barometr mierzący ciśnienie atmosferyczne w zakresie 260 hPa – 1100 hPa, wysokościomierz baryczny z możliwością pomiaru od -700 m do 10 000 m i termometr mierzący temperaturę otoczenia od -10 C do +60 C. Oczywiście nie zabrakło również wykresu pływów morskich, faz księżyca, stopera, timera czy czasu światowego z dostępem do 29 stref czasowych. Gulfmaster GWN-1000 zrewolucjonizował segment wskazówkowo-elektronicznych czasomierzy Casio. I gdy wydawało się, że po premierze ?okrojonej? wersji GN-1000 z Twin Sensorem Casio już niczym nie zaskoczy swoich fanów, również w 2016 roku zaprezentowało Gulfmaster?a GWN-Q1000. Jest to do tej pory jedyny czasomierz Casio z serii G-Shock, który wyposażony został w poczwórny sensor Quad Sensor, składający się z czujników umożliwiających pomiary:
– głębokości do 50 metrów, gdzie jednostką pomiaru jest 0,1 m oraz automatycznym zapisem czasu startu pomiaru, maksymalną osiągniętą głębokość oraz czas spędzony w wodzie;
– kierunku nieprzerwanie przez 60 sekund;
– ciśnienia atmosferycznego w zakresie 260 hPa do 1100 hPa;
– wysokości od -700 metrów do 10 000 metrów;
– temperatury otoczenia – sensor umożliwia pomiar w zakresie od -10 C do + 60 C.
Kup Gulfmaster GWN-Q1000 na Timetrend.pl
Producent informuje, że funkcję Depth Meter (głębokościomierz) używamy w celu pomiaru głębokości i czasu nurkowania oraz zapisywania automatycznych pomiarów. Podczas korzystania z sensora możemy również używać kompasu i dokonywać odczytów temperatury wody. Należy pamiętać, że przed zanurzeniem zegarka należy uruchomić funckję Depth Meter – w trybie godziny używamy prawego dolnego przycisku i wybieramy odpowiedni sensor. Gdy po uruchomieniu funkcji pomiaru głębokości zanurzymy się na głębokość ok. 1 metra, zegarek automatycznie rozpocznie pomiar głębokości i czasu nurkowania. Należy pamiętać, że przy każdym wynurzeniu powyżej 1 metra automatycznie utworzony zostanie zapis osiągniętej maksymalnej głębokości i czasu nurkowania wraz z datą i godziną zaprzestając dalszych pomiarów. Wyniki wyświetlane są przez ok. 2-3 minut i gdy ponownie zanurzymy się na głębokość większą niż 1 metr, pomiar ponownie zostanie uruchomiony. Podczas nurkowania przy uruchomionym sensorze Depth nie ma możliwości zmiany trybu pracy zegarka – użycie przycisku Mode nie będzie skutkowało zmianą funkcji. Jeżeli musimy podczas nurkowania skorzystać jednak z innych funkcji, to przytrzymanie przycisku Mode przez ok. 2 sekundy pozwoli wrócić do trybu godziny (Time keeping) jednakże czasomierz nie dokona zapisu pomiarów nurkowania.
GWN-Q1000 pozwala na dokonanie dwóch rodzajów zapisów – automatycznych oraz ręcznych. Automatyczne zapisy zawierają maksymalną głębokośći czas nurkowania, wraz z datą i godziną. Ręczne z kolei zawierają wyłącznie głębokość wraz datą i godziną pomiaru. Ważnym jest aby zapamiętać, że zegarek po zanurzeniu potrzebuje około 5 minut aby dostosować się do nagłej zmiany temperatury otoczenia i wyświetlić aktualną temperaturę wody.
Tagi