Kiedy pod koniec 1993 roku G-SHOCK zaprezentował pierwszy zegarek z serii Frogman, mogło wydawać się, że na inne modele przełamujące kolejne bariery fani marki G-Shock będą musieli poczekać trochę dłużej. Otóż nic bardziej mylnego. Na przestrzeni lat można zaobserować, że tym co towarzyszy twórcom serii G-Shock jest ciągły rozwój, czego dowód dali już w lutym 1994 roku. Wtedy bowiem casio G-Shock DW 6500 został zaprezentowany jako „SKYFORCE” – czyli pierwszy G-Shock z wbudowanym sensorem umożliwiającym pomiar ciśnienia atmosferycznego i wysokości (1160). Zegarek wyróżniał się na tle pozostałych nie tylko wbudowanym sensorem, który umieszczony został po lewej stronie koperty ale również kształtem bezela oraz bardzo rozbudowanym wyświetlaczem. W 1994 roku zaprezentowano w sumie trzy odsłony casio DW 6500:

DW-6500J-1A: pasek i bezel w kolorze czarnym, napisy na bezelu w kolorach czerwonym (PROTECTION, G-SHOCK) oraz jasno szarym (SENSOR, ALTI-BARO). Zastosowano wyświetlacz pozytywowy, którego górna część odpowiedzialna głównie za wskazywanie odczytów wysokości była w kolorze zielonym.

DW-6500GJ-1A: moim zdaniem ta odsłona była najbardziej spektakularna jeżeli chodzi o wygląd. Zastosowano oczywiście czarny pasek oraz bezel, jednak napisy na bezelu wykonane zostały w kolorze czerwonym (PROTECTION, G-SHOCK) oraz złotym (SENSOR, ALTI-BARO). W tej wersji zastosowano również pozytywowy wyświetlacz z delikatnym odcieniem złotego koloru, którego górna część była również w kolorze zielonym.

DW-6500GJ-1B: najbardziej stonowana wersja, głównie z powodu   zastosowania zielonego koloru do widniejących na bezelu napisów PROTECTION, G-SHOCK, które stanowiły bezpośrednie nawiązanie do górnego wyświetlacza. Napisy SENSOR oraz ALTI-BARO miały kolor złoty, który idealnie komponował się ze złotym pozytywowym wyświetlaczem. Oczywiście pasek i bezel w tej odsłonie były również w kolorze czarnym.

Warto zaznaczyć, że G-Shock DW 6500 posiadał bardzo oryginalny element paska, którego na próżno szukać w najnowszych odsłonach tych czasomierzy. Sam pasek był elementym prostym, standardowym, z jednym rzędem otworów ale umieszczone na obu jego częściach wycięcia w kształcie trójkątów nadawały niesamowitego charakteru.

Numer referencyjny modułu jaki zastosowano w zegarku G-Shock DW-6500 SKYFORCE posiadał oznaczenie 1160 (1061). Bardzo rozbudowany wyświetlacz, który podzielony został na trzy osobne elementy umożliwiaj prezentowanie różnego rodzaju danych. Aby opisać co i w jaki sposób było wyświetlane, należy przyjrzeć się poszczególnym funkcjom tego niezwykłego czasomierza.

Głównym trybem pracy zegarka był tryb wyświetlania czasu, tzw. Timekeeping Mode. W tym trybie dolny wyświetlacz wyświetlał akutalną godzię a środkowy dzień tygodnia oraz datę. Jednak użycie prawego dolnego przycisku umożliwiało zmianę wyświetlanych wartości i zamiast dnia tygodnia i daty mógł być wiodczny wykres ciśnienia atmosferycznego. Górna część wyświetlacza wskazywała również różnicę w wartościach pomiędzy ostatnim i przedostatnim pomiarze ciśnienia.

Oczywiście producent zaznaczył, iż DW-6500 nie powinien być traktowany jako specjalistyczne narzędzie służące do przewidywania pogody, jednak sensory Casio są na tyle precyzyjne, że wskazywane zmiany ciśnienia oraz śledzenie tych zmian dają podstawy do hipotetycznego przewidywania zmian pogodowych.  Zegarek posiadał funkcję monitorowania zmian ciśnienia. Odczyty ciśnienia były dokonywane automatycznie co każde trzy godziny począwszy od północy. Pomiary wskazywane były na wyświetlaczu w postaci graficznej i ukazywały zmiany ciśnienia. Zatem co trzy godziny sensor przeprowadzał pomiary w taki sposób, że odczyty dokonywane były przez trzy sekundy, co stanowiło jakby jeden cykl pomiarów. Wartości wyświetlane były na podstawie średniej obliczanej z trzech takich cykli pomiarowych.

Co ciekawe czasomierz posiadał również osobną funckję, którą był Barometr. Uruchomienie tej funkcji powodowało, że odczyty dokonywane były co dziewięć sekund przez pierwsze trzy minuty, następnie co każdą minutę. Oczywiście była możliwość zapisu danych ciśnienia w dowolnym momencie, co pozwalało na porównanie zapisanych wcześniej wartości z nowymi pomiarami. Zakres dokonywanych przez sensor pomiarów wynosił od 600 hPa do 1100 hPa.

SKYFORCE DW-6500 umożliwiał oczywiście dokonywanie pomiarów wysokości. Już w tamtym czasie producent wyraźnie wskazywał, że sensor szacuje wysokość w oparciu o ciśnienie atmosferyczne. Oznaczało to bowiem, że w wyniku zmian ciśnienia odczyty wysokości w tej samej lokacji mogły się róznić, co było rzeczą zupełnie naturalną.  Po uruchomieniu funkcji wysokościomierza pomiary wysokości przeprowadzane były co dziewięć sekund przez pierwsze pięć minut, następnie co każdą minutę. Zakres pomiarów w tym wypadku wynosił od -4000 m do 4000 m, a jednostką pomiaru była wartość  5 metrów. Moduł czasomierza był na tyle rozbudowany, że umożliwiał nie tylko automatyczny zapis najwyższego osiągniętego punktu w pamięci zegarka, ale również użycie tzw. Alarmu wysokości. Była to funkcja, która umożliwiała ustawienie konkretnej wartości wysokości na trasie użytkownika i po jej przekroczeniu G-Shock emitował 5 sekundowy sygnał dźwiękowy. Ciekawym rozwiązaniem było to, że alarm rozbrzmiewał również podczas trasy powrotnej.

Kolejne funkcje, które dziś uznawane są za podstawowe, w które zostały zastosowane w tym czasomierzu to:

– Alarmy – zegarek posiadał możliwość ustawienia trzech niezależnych alarmów w zakresie minut, godzin ale również miesiąca czy konkretnej daty. Dźwięk alarmu rozbrzmiewał przez ok. 20 sekund a dodatkowo była możliwość włączenia sygnalizacji pełnej godziny (funkcja SIG).

– Stoper – umożliwia pomiar upływającego czasu, czasu dzielonego i dwóch finiszów. Zakres jego działania to 23 godziny, 59 minut, 59.99 sekund.

DW-6500 posiadał również podświetlenie typu „Microlight”- czyli i w tym modelu zastosowano miniaturowej wielkości żarówkę.

Bardzo ciekawym jest fakt, że producent nie przewidział funkcji Timera dla tego modelu oraz fakt, iż na rynek japoński zastosowano moduł z oznaczeniem 1061, który dodatkowo umożliwiał pomiar głębokości do 30 metrów.

Z perspektywy czasu możemy stwierdzić, że rok 1994 i zaprezentowanie modelu SKYFORCE stanowiło kolejny przełom w rozwoju zegarków G-Shock. Dzięki takiemu podejściu japońskiego producenta, dziś możemy cieszyć się najnowszymi rozwiązaniami i z niecierpliwością czekamy na najnowszą odsłonę zegarka G-Shock wyposażonego w 5 sensorów.

 

Sprawdź współczesneG-SHOCK z sensorami i wysokościomierzem przeznaczone dla miłośników lotnictwa!