Strefa wiedzy G-SHOCK
Aplikacja G-Shock Move
Najnowsza aplikacja sportowa od G-SHOCK
Fani sportowych zegarków G-Shock nareszcie doczekali się aplikacji dedykowanej do GBD-H1000 – nowego G-Squada z pięcioma sensorami. Dzięki temu można powiedzieć, że projekt GBD-H1000 został zakończony.
Aplikacja do sportowej linii G-SHOCK G-SQUAD
O ile o samym zegarku i jego obsłudze mogliśmy przeczytać już na stronach G-Shock, o tyle sama aplikacja G-Shock Move była wielką niewiadomą. Na początku maja Casio udostępniło aplikację w App.Store, natomiast od 15 maja jest ona również dostępna dla wersji telefonów z systemem Androida. Zatem przyjrzyjmy się z bliska, co kryje w sobie nowa – dedykowana najnowszej odsłonie zegarków G-Squad, aplikacja.
Nowa ikonka aplikacji
Pierwsze, co zwraca na siebie uwagę jest logo G-SHOCK MOVE. W porównaniu z aplikacją G-Shock Connected, producent odwrócił kolorystykę. Nowe logo posiada tło w kolorze intensywnej czerwieni, w którym w górnej linii umieszczono napis G-SHOCK w kolorze czarnym a poniżej- w dolnej linii biały napis MOVE. Takie zestawienie kolorystyczne sprawia, iż w mojej opinii logo bardziej przyciąga wzrok, dzięki czemu w łatwy sposób zostanie odnalezione wśród zainstalowanych na smartfonie aplikacjii.
G-SHOCK MOVE – pierwsze kroki z aplikacją
Przy pierwszym uruchomieniu aplikacji G-Shock Move, zostanie wyświetlona informacja mówiąca o konieczności zalogowania się za pomocą CASIO ID. Jest to niespotykany do tej pory wymóg, jaki musi spełnić posiadacz GBD-H1000 aby móc w pełni korzystać z funkcji zegarka w połączeniu z aplikacją. Zakładam, że 90% użytkowników nigdy nie zakładała wcześniej konta na stronie producenta Casio-intl.com i taka konieczność na pierwszy rzut oka może wydawać się niezrozumiała. Myślę jednak, że rejestracja będzie posiadała dwa wymiary – pierwszym będzie dokładna możliwość analizowania przez producenta potrzeb i uwag użytkowników, co jest niezbędne do rozwoju i aktualizacji aplikacji. Drugi wymiar będzie już dotyczył samego użytkownika – przypuszczam, że dzięki tej rejestracji użytkownik będzie miał dostęp do swoich danych, do których będzie mógł zawsze wrócić – bez względu na to jaki zegarek będzie posiadał. Co więcej, dla mnie jest to znak, iż w niedługim czasie czekają nas nowe odsłony zegarków, które będą jeszcze bardziej zaawansowanymi urządzeniami.
Rejestracja dla nowego użytkownika
Sama rejestracja jest banalnie prosta, zakładamy konto a na podany adres e-mail przychodzi link weryfikacyjny. Po jego kliknięciu potwierdzamy rejestrację i mamy dostęp do aplikacji G-Shock Move na naszym smartfonie. Kolejnym krokiem jest aktualizacja oprogramowania zegarka. Taki właśnie komunikat zostanie wyświetlony. Przewidywany czas aktualizacji to ok. 10 minut i w tym czasie należy pozostawić zegarek i telefon w bliskiej odległości i powstrzymać się od wykonywania wszelkich czynności w zegarku i aplikacji. Oczywiście możemy pominąć ten krok, jednak wówczas nie będziemy mieli pewności, że zegarek pracuje prawidłowo. Co więcej, system będzie przypominał o konieczności aktualizacji przy każdym uruchomieniu aplikacji.
Konfiguracja profilu osobistego
Po zaktualizowaniu aplikacji system pyta o nasze dane (płeć, datę urodzin, wagę i wzrost) aby możliwie najlepiej spersonalizować urządzenie pod użytkownika. Menu aplikacji posiada czarne tło, na którym w głównej mierze wyświetlane są dane z zastosowaniem białego koloru. Pojawia się również kolor czerwony, który zwraca uwagę na aktywne wartości. W górnym pasku po lewej stronie znajdziemy ikonę dzwonka, która odpowiada za powiadomienia związane z obsługą aplikacji, kreowaniem planu treningowego czy zdobywaniem kolejnych osiągnięć związanych z poznawaniem aplikacji. Na środku górnego Menu znajdziemy informację, w jakiej opcji się znajdujemy, po prawej natomiast ikonę odpowiedzialną za aktualizację danych przesyłanych z zegarka do telefonu. W dolnym pasku mamy możliwość dokonania wyboru opcji Menu: Home, Activity oraz More.
A po konfiguracji… – ekran HOME
Home jest podstawową kartą wyświetlaną w aplikacji. Znajdziemy w niej dane o naszej ostatniej aktywności (z możliwością sprawdzenia jej szczegółów); raport z ustalonego planu treningowego wskazujący nasze postępy; poziom naszej kondycji i sprawności fizycznej obliczany na podstawie tętna, wieku, wagi i aktywności; dostęp do postępu w ustalonych celach w skali miesiąca; całkowity czas aktywności w tygodniu. Co więcej, z opcji Home mamy możliwość dokonania takich ustawień jak podświetlenie, alarm poziomu tętna, ustawienia alarmów, GPS, dźwięku i wibracji, formy wyświetlanego czasu, timera, powiadomień. Trzeba przyznać, iż jest tutaj szereg dostępnych opcji, co początkującym może przysporzyć trochę obaw o łatwość w użytkowaniu. Nie należy się tym przejmować, gdyż aplikacja umożliwia personalizację wskazań dostępnych w zakładce Home. Na samym dole listy użytkownik posiada możliwość użycia przycisku Customize Home, który odpowiada za ułożenie dostępnych opcji pod osobę użytkownika. W bardzo prosty sposób mamy możliwość ułożenia wedle własnych upodobań opcji, które wyświetlane będą w zakładce Home. Te, które okażą się zbędne, możemy w bardzo prosty sposób ukryć – wystarczy dotknięcie opisanej funkcji i przesunięcie jej poniżej linii ukryte.
Zakładka Activity
Kolejną zakładką usytuowaną w środkowej części dolnego panelu jest Activity (aktywność). Umożliwia ona dostęp do Analizy aktywności użytkownika, Historii aktywności oraz Planu.
Analiza Twojego treningu
Pierwsza zakładka Analysis umożliwia sprawdzenie statusu treningu – zarówno w skali tygodnia, miesiąca czy trzech miesięcy. VO2Max pozwala na sprawdzenie poziomu kondycji użytkownika, która najprawdopodobniej określana jest na podstawie pomiarów tętna oraz danych użytkownika wprowadzonych do systemu/aplikacji. Ta opcja umożliwia również szczegółowe sprawdzenie realizacji zamierzonych celów treningowych: dystansu, czasu treningu, pokonanych wzniesień, średniego tempa czy zakresu tętna. Druga zakładka wskazuje nam historię naszej aktywności. Mamy tam wskazane treningi, które zostały przeprowadzone w danych dniach, z podziałem na daty. Każda ikona zawiera datę, godzinę, dzień, przebyty dystans, czas i średnie tempo. W przypadku, gdy przy bieganiu użytkownik użył funkcji lokalizacji GPS, widoczna będzie również mapka aktywności. Po dotknięciu wybranej ikonki konkretnego treningu użytkownik uzyskuje dostęp do bardziej szczegółowej analityki. Wskazany jest pokonany dystans, czas, średnie tempo, maksymalne tempo, konsumpcja energii, dane dotyczące pokonanych wzniesień, analityka związana z osiągniętymi poziomami tętna czy ogólnej efektywności treningu. Oczywiście użytkownik ma możliwość edycji zapisanych danych, udostępnienia treningu czy usunięcia. Wystarczy dotknąć ikonę trzech poziomych kresek widoczną w prawym górnych roku ekranu telefonu. Ostatnią z dostępnych zakładek w tej opcji jest zakładka Plan. Dzięki niej użytkownik uzyskuje możliwość stworzenia jednego z dwóch rodzajów planów treningowych. Są to: Trening Cardio, który ma na celu zwiększenie wytrzymałości i kondycji użytkownika; oraz trening określony jako Running – który ma przygotować użytkownika do wyścigu (pokonaniu określonego dystansu w możliwie najlepszym czasie) na dystansie 5 km, 10 km, Półmaratonu czy Maratonu.
Ustawienia profilu
Ostatnią z dostępnych w dolnym panelu zakładek jest ikona trzech kropek z napisem More, która kieruje użytkownika do ustawień profilu. Możemy określić jednostki pomiarów, cele użytkownika oraz sprawdzić dotychczasowe osiągnięcia. Co więcej ta zakładka umożliwia również sprawdzenie oprogramowania urządzenia, danych treningowych czy generalnych ustawień zegarka jak chociażby tryb wyświetlania czasu (12/24h), dźwięku i wibracji czy programowalnych timerów.
Należy zaznaczyć, iż artykuł nie oddaje w pełni możliwości tego zaawansowanego zegarka jakim jest G-Squad GBD-H1000. Pewnym jest natomiast fakt, iż w połączeniu z aplikacją G-Shock Move, GBD-H1000 stanowi bardzo rozbudowane i potężne narzędzie treningowe. Pasjonaci marki mogą cieszyć się analizowaniem swoich osiągnięć treningowych posiadając na ręce czasomierz z magicznym napisem G-Shocka.
Pobierz aplikację G-SHOCK MOVE
Komentarze
Endiboyka napisał
Mam problem aplikacja sama mi nalicza kosmiczne spalanie kalorii… Podejrzewam że to apka a nie gshock Gbd H1000. Czy ktoś miał podobny problem? I z powiadomieniami też nie jest świetnie, raz dobrze a za następnym razem cisza i dopiero dochodzą jak odblokuję telefon.
Pawel napisał
Hej. Mam tak samo. Rozwiązałeś jakoś problem ?
El napisał
Mam problem często zegarark się sam rozlancza z telefonem czy ktoś wie co jest grane???
Arek napisał
Mam problem z mapką aktywności
Po kilku biegach przestała się wyświetlać ,jest tylko napis gshock na ciemnym tle. Można temu jakoś zaradzić?
Jan Rowejko napisał
pytanie czy jedyną obsługiwaną aktywnością jest bieganie? jak zegarek mierzy jazdę na rowerze? aż nie chce się wierzyć że jest to tylko bieganie jednak w żadnym z materiałów nie widziałem innych dostępnych aktywności…
Brak kodu weryfikacyjnego napisał
Czekam już kilka godzin i nie otrzymuję linku weryfikacyjnego do rejestracji konta G-shock Move! Folder ze spamem przejrzany, próbowałem na 2 adresy i nic.
Jakub napisał
Szkoda że polskiej wersji nie ma
Rafał napisał
Kubiłem GBD H2000, zainstalowałem aplikację G-SHOCK MOVE, załozyłem konto, ale nie mogę sie zalogować.
Ktoś ma jakies pomysły.
Anna Miksztal napisał
Cześć, prosimy o kontakt pod adresem: kontakt.gshock@zibi.pl – pomożemy!
Tagi