May 2024 – to oficjalna data światowej premiery nowego modelu G-SHOCK z serii Gravitymaster. Numer referencyjny nowości to GR-B300 i stanowi już trzecią odsłonę Gravitymasterów z oznaczeniem GR-B. To bardzo ważna wiadomość, szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę fakt, iż ostatnim modelem z serii Gravitymaster, który zaprezentowano w 2019 roku był GWR-B1000. Producent wstrząsoodpornej marki dość długo trzymał w niepewności entuzjastów lotnictwa, ale najważniejsze, że w końcu jest – nowy GR-B300 Gravitymaster. Osobiście podejrzewam, że to dopiero początek tego, co dla fanów lotniczej serii szykuje producent, ale nie wybiegajmy w przyszłość. Zostawmy marzenia i oczekiwania i skupmy się na tym, jak wygląda i na jaką funkcjonalność GR-B300 mogą liczyć fani marki G-SHOCK.

Jednolity design i płynne połączenie elementów

Nowy GR-B300 wyposażono w konstrukcję ochrony modułu Carbon Core Guard, która wykorzystując właściwości włókna węglowego i jednoznacznie nawiązuje do lotnictwa – w szczególności do kadłubów samolotów zbudowanych z tego samego materiału. Gravitymaster GR-B300 to nowoczesny zegarek, którego wygląd inspirowany jest samolotami nowej generacji. Desing bezela i poszczególnych elementów koperty zaprojektowano w sposób umożliwiający płynne połączenie powierzchni zewnętrznych – od koperty  do paska, co podkreśla jednolity wygląd. Gravitymaster GR-B300 to nie tylko Carbon Core Guard. To również struktura Layer Guard zapewniająca innowacyjne połączenie materiałów. Bezel wykonano przy użyciu metody zintegrowanego formowania  (integrated moulding) co pozwoliło na montaż dwóch pierścieni – metalowego i uretanowego. Z jednej strony to gwarancja wyrafinowanego wyglądu, z drugiej natomiast – złożoności projektu, z których słyną najnowsze konstrukcje samolotów. Jeżeli chodzi o samą kopertę, to tutaj żywica również wzmocniona została włóknem węglowym zapewniając wytrzymałość i lekkość. Warto zaznaczyć, iż przy wymiarach wynoszących 59 mm x 54,7 mm x 15,7 mm zegarek waży ok. 71 g. Dla porównania, wymiary i waga GA-1000-1A z 2013 roku to 50.8 x 52.1 x 16.9 mm / 88 g. Wydaje się zatem, że GR-B300 G-SHOCK to świetna wyważona wielkościowo propozycja ze stajni G.

Warto zwrócić uwagę na przyciski. Posiadają one antypoślizgową teksturę inspirowaną taśmami ostrzegawczymi. Co ważne, dla zwiększenia komfortu i łatwości obsługi, wyeliminowano osłony przycisków, które standardowo znajdują się pod samymi przyciskami. Od razu zaznaczę, że nie ma to wpływu na poziom wodoszczelności nowego Gravitimastera i standardowo wynosi ona 200 metrów.

Nowość wyposażono również w nie za dużych rozmiarów koronkę. Posiada ona jednak odpowiednie nacięcia oraz zabudowę ochronną bezela, która okala ją po bokach, zatem korzystanie z niej nie powinno być problemem

Co ważne w kwestii materiałów użytych do produkcji GR-B300 – kluczowe komponenty bezela, koperty i paska wykonane zostały z żywicy pochodzenia biologicznego – materiału, który ma zmniejszyć wpływ na środowisko.

Tarcza zapewniająca świetną czytelność

Nowy Gravitymiaster posiada trójwarstwową tarczę, która dzięki technice 3D daje poczucie głębi umożliwiającej swobodę odczytów, również w sposób intuicyjny. Dwa główne indeksy oznaczone zostały dużymi cyframi: 12 i 6, reszta godzin posiada sporych rozmiarów indeksy. Tarcza G-SHOCK GR-B300 wyposażona została w datownik, trzy subtarcze oraz dysk obrotowy często określany jako wirnik/śmigło. Subtarcze odpowiadają za wskazanie funkcji i dni tygodnia – ta mała subtarcza umieszczona została pod godziną 12, a także drugiego czasu na świecie – subtarcza nad godziną 6. Najmniejsza z nich, która znajduje się na wysokości godziny 4 odpowiada za wskazanie pory dnia AM/PM. Dysk obrotowy – śmigło umieszczone na pozycji godziny 9 pracuje na silniku z podwójną cewką (dual-coil) zapewniając płynny obrót. Ten wirnik wskazuje poziom naładowania akumulatora, stan włączenia/wyłączenia alarmu i dodatkowo wskazuje ruch związany z każdym trybem pracy zegarka: w trybie godziny jego ruch zsynchronizowany jest z upływającymi minutami czasu światowego. W trybie stopera wskazuje upływające minuty mierzonego czasu – i odmierzanego czasu w trybie timera. odpowiada za  Brzmi znajomo? Fani marki już wiedzą, że nowy Gravitymiaster GR-B300 posiada tarczę wizualnie przypominającą bardzo lubiany model z serii G-Steel, jakim jest GST-B100. To solidna i sprawdzona konstrukcja, która po wizualnym liftingu świetnie sprawdzi się w nowym Gravitymasterze. 

Funkcjonalność GR-B300

Projekt tarczy i opisanie jej elementów zdradza poniekąd wyposażenie nowości. Jeżeli wirnik wskazuje poziom naładowania akumulatora, oznacza to, że zegarek wyposażony jest w zasilanie ogniwem słonecznym Tough Solar. Jeżeli moduł GR-B300 zapożyczony został w jakimś stopniu z GST-B100, to na pokładzie mamy również System Bluetooth. 

Jak System Bluetooth, to oczywiście darmowa dedykowana aplikacja, którą jak w przypadku wszystkich ostatnich nowości jest Casio Watches. Jaka zatem funkcjonalność kryje się w module o numerze 5719?:

GR-B300 z poziomu zegarka oferuje następującą funkcjonalność:

  • Tough Solar;
  • wskaźnik poziomu naładowania akumulatora dostępny na tarczy;
  • System Bluetooth;
  • funkcja drugiego czasu na świecie Dual time, z możliwością szybkiej zamiany miast;
  • 24 godzinny stoper z dokładnością pomiaru wynoszącą 1 sekundę i możliwością pomiaru czasu dzielonego;
  • 24 godzinny timer, w którym jednostką pomiaru jest również 1 sekunda;
  • jeden dzienny alarm;
  • funkcję oszczędzania energii;
  • w pełni automatyczny kalendarz zaprogramowany do 2099 roku;
  • podświetlenie LED Light Super Illuminator oraz Neobrite.

Zegarek posiada szkiełko mineralne.

GR-B300 i aplikacja Casio Watches:

Współpraca modułu zegarka z dedykowaną aplikacją zawsze wiąże się z możliwością dokonywania ustawień z poziomu telefonu. Jest to bardzo duże ułatwienie oraz usprawnienie dla użytkownika, szczególnie w przypadku zegarków czysto analogowych jakim jest nowy Gravitymaster. Aplikacja to również dostęp do 300 lokalizacji na świecie, w tym Warszawy dla miasta domowego Home time, możliwość odnajdywania telefonu dzięki funkcji Phone finder oraz korzystania z tzw. dziennika lotów Flight log. Jest to funkcja, którą użytkownicy innych modeli zegarków G-Shock już doskonale znają. Ręczne wywołanie kalibracji poprzez system Bluetooth powoduje zapis aktualnego miejsca pobytu, czasu i daty – wszystkie dane dostępną będą w aplikacji. Będąc w trybie godziny wystarczy krótkie użycie lewego dolnego przycisku i zegarek kalibruje czas, zapisując dane. Oczywiście do tej czynności niezbędne jest wcześniejsze zainstalowanie darmowej dedykowanej aplikacji Casio Watches i sparowanie urządzeń. 

Pierwszy drop – czyli dostępne wersje kolorystyczne

W autoryzowanej dystrybucji pojawią się wszystkie trzy wersje kolorystyczne zapowiedziane przez producenta. Kolorystyka dobrana została w sposób umożliwiający odróżnienie nowości spośród innych modeli G – wyjątek stanowi oczywiście podstawowa – czarna wersja, która raczej zawsze pojawia się w pierwszych odsłonach nowych modeli:

GR-B300-1AER – dominującym kolorem jest czerń, którą połączono z jasnymi detalami w postaci wskazówki minutowej, godzinowej oraz indeksów. Ta wysoce kontrastowa kolorystyka znacznie poprawia czytelność całej tarczy. Metalowy pierścień bezela jest szaro-srebrny i posiada białe wartości pomiaru upływających sekund. Ciekawym smaczkiem jest kolor czerwony, który pojawia się na oznaczeniu Niedzieli SU, wskazówce sekundowej oraz wskazówce najmniejszej subtarczy wskazującej porę dnia AM/PM. To najbardziej standardowa propozycja, która będzie zarazem najbardziej uniwersalną.

GR-B300-1A4ER – tu zdecydowanie rządzi kolor pomarańczowy, inspirowany kolorystyką wyświetlacza nocnego podświetlenia przyrządów w kokpicie. Pomimo faktu, iż to czerń jest kolorem dominującym, to właśnie pomarańczowe akcenty decydują niejako o wyjątkowości tej wersji. Można powiedzieć, że nawiązują one do koloru pomarańczowego, który pojawiał się w takich wersjach Gravitymasterów, jak GPW-2000-3AER czy seria KH GPW-1000, GW-A1100 czy GA-1100.

GR-B300-8A2ER – to zdecydowanie propozycja, która wyróżnia się nie tylko spośród wersji GR-B300, ale również na tle innych modeli zegarków G-Shock. Wszystko dzięki połączeniu koloru szarego z jasno-niebieskim, który ma odzwierciedlać kolor wyświetlacza HUD – jego technologia umożliwia wyświetlanie na szybie przed oczami pilota najważniejszych danych lotu i nawigacji. Jeżeli chcielibyśmy dopatrywać się nawiązania do którejś z wcześniejszych wersji zegarków z serii Gravitymaster, to przychodzi mi do głowy GW-3000BD-1A i to głównie dzięki niebieskiej kolorystyce.

Czy nowy GR-B300 tylko dla pilotów i fanów lotnictwa?

Oczywiście Gravitymaster to zawsze seria inspirowana i jednocześnie dedykowana lotnictwu. Jednak do grupy odbiorców nowości zaliczyłbym wszystkich, którzy cenią sobie design stricte analogowych G-Shocków w przyzwoitych pieniądzach i z niezłą funkcjonalnością. Prawdę mówiąc, to GR-B300 Gravitymaster wypełnia pewna lukę w ofercie zegarków G-SHOCK, która powstała w okresie powiedzmy ostatnich 4 lat. Z Gravitymasterów dostępny jest na obecną chwilę jedynie GW-3000M, jeżeli mowa o zegarkach nowych z oficjalnej dystrybucji. Zapowiada się naprawdę świetnie – niebanalny wygląd, czytelna tarcza, łatwa obsługa dzięki aplikacji i systemowi Bluetooth oraz moduł oparty na sprawdzonym mechanizmie stosowanym od kilku lat. Koniecznie sprawdźcie jak zegarek wygląda na żywo!