Strefa wiedzy G-SHOCK
Rodzaje podświetleń w zegarkach G-Shock
Atrakcyjność zegarków uzależniona jest od wielu czynników związanych przede wszystkim z jego cechami. Równie istotne są preferencje użytkownika, który decyduje się na wybór konkretnego modelu danej marki. Wydaje się, że pierwszym i jednocześnie najważniejszym kryterium wyboru zegarka jest jego wygląd zewnętrzny, a co za tym idzie oczywiście kształt koperty, zastosowana kolorystyka czy materiał, z którego dany zegarek został wykonany. Zegarek jest dodatkiem, który nosi się w zasadzie codziennie, więc musi cieszyć oko użytkownika. Osobiście nie wyobrażam sobie noszenia zegarka tylko dlatego, że jest modny czy funkcjonalny – jego widok na moim nadgarstku zawsze musi wywoływać uśmiech.
Funkcjonalność G-Shock
Bez względu na to, jaka marka zegarkowa jest tą ulubioną, kolejnym elementem decydującym o atrakcyjności zegarka jest jego szeroko rozumiana funkcjonalność i komfort użytkowania. Funkcje rozumiane przez posiadanie czujników, sprawdzenie czasu w drugiej strefie czasowej oraz możliwość dokładnego pomiaru czasu. Na jakim poziomie jest czytelność wskazań danego zegarka? To jedno z pytań, jakie stawiają przed sobą użytkownicy. Podświetlenie jest tą cechą, którą można zaliczyć zarówno do elementów decydujących o funkcjonalności oraz komfortu użytkowania – szczególnie jeżeli podświetlenie połączymy z lumą stosowaną przy zegarkach analogowych czy analogowo-cyfrowych.
Japońska marka wstrząsoodpornych zegarków G-Shock słynie z niezliczonej wręcz ilości dostępnych modeli, zarówno cyfrowych jak i tych wyposażonych we wskazówki. Jaki rodzaj podświetlenia G-Shock oferują poszczególne modele? Które podświetlenie G-Shock jest najbardziej praktyczne? Spójrzmy na to, jakie rozwiązania na przestrzeni czasu prezentowało Casio w zegarkach G-Shock.
Podświetlenie elektroluminescencyjne G-Shock
Rodzajem podświetlenia, które jest zdecydowanie najbardziej rozpoznawalne wśród fanów marki wstrząsoodpornych zegarków jest właśnie podświetlenie elektroluminescencyjne G-Shock – Electro luminescent backlight. Ten rodzaj podświetlenia G-Shock kojarzony jest z tzw. starą szkołą G, ze stricte cyfrowymi modułami. Obecnie jest coraz rzadziej stosowane i występuje raczej w starszych modelach. Czym jest owa elektroluminescencja? Jest to zjawisko występujące w gazach i ciałach stałych, wywołane przepływem prądu, fali elektromagnetycznej oraz pola czy wyładowania elektrycznego. W zegarkach G-Shock wyposażonych w ten rodzaj podświetlenia, podczas użycia odpowiedniego przycisku oznaczonego jako Light, dochodzi do podświetlenia całego panelu – wyświetlacza, jednolitym najczęściej zielono-niebieskim światłem. Dzięki funkcji Afterglow panel zostaje podświetlony jeszcze przez krótką chwilę po zwolnieniu przycisku light. Doskonałym przykładem zegarków G-Shock, w których aktualnie znajdziemy elektroluminescencyjne podświetlenie G-Shock jest znana i lubiana kostka w podstawowym wydaniu DW-5600E-1VER, jedna z najbardziej znanych kostek na całym świecie: GW-5000, czy kultowy już KING GX-56. Ten rodzaj podświetlenia obecny jest również w Mudmanie G-9300, który na obecną chwilę jest już bardzo trudno dostępny.
Podświetlenie LED G-Shock
Podświetlenie LED polega na zastosowaniu diody emitującej światło – Light-emitting diode. To kolejny rodzaj podświetlenia G-Shock, który zdominował jedną z najbardziej popularnych serii GA- G-Shock Analog. Znajdziemy go przede wszystkim w nieco starszych modelach serii 1 takich jak GA-100, GA-110, GA-120 czy nieco nowszej GA-140. Oczywiście w damskich odpowiednikach Baby-G BA-110 czy BA-130 również zastosowano to rozwiązanie. Niestety z uwagi na fakt, iż dioda LED oświetla wyłącznie tarczę, bardzo często okazuje się, że ten rodzaj podświetlenia G-Shock dla części użytkowników jest niewystarczający. Pewnym ewenementem w zakresie podświetlenia, który wykorzystany został w wyjątkowej odsłonie GA był tzw. Neon Illuminator (Back Light LED), który mógł być podziwiany w modelu GA-1000. Przycisk Light aktywował neony, które w niepowtarzalny sposób podświetlały nie tyle samą tarczę, co wskazówki oraz indeksy godzin i minut/sekund. Niestety ale w aktualnie dostępnych modelach G-Shock nie znajdziemy tego rodzaju podświetlenia.
Podwójne podświetlenie LED Super Illuminator
Podwójne podświetlenie G-Shock – Double LED Light Super Illuminator zdecydowanie zwiększa atrakcyjność i zarazem funkcjonalność modeli, które wyposażone zostały w ten rodzaj podświetlenia. Producent zastosował tutaj dwie diody Led, z których jedna podświetla tarczę, a druga wyświetlacz. Jest to rewelacyjne rozwiązanie, gdyż zapewnia świetny poziom czytelności wszelkich wskazań w każdych warunkach. Nie ma nic lepszego jak podwójne podświetlenie LED Light, które połączone jest z tzw. mocną lumą, czyli odpowiednim pokryciem wybranych elementów tarczy substancją luminescencyjną, która świeci przez pewien czas po wyeksponowaniu na działanie światła. Double LED Light G-Shock znajdziemy w takich modelach jak GST-B200, GA-B2100, GA-2000 czy na przykład w GA-B001. Można zauważyć, iż wymienione G charakteryzują się tym, iż wyświetlacz połączony został ze wskazówkami przy jednoczesnym braku koronki. Co ważne, podwójne diody LED są dostępne nie tylko w drogich zegarkach G-Shock jak Mudmaster GWG-2000 ale również w dużo tańszych – wymienionych w niniejszym bloku.
W specyfikacjach zegarków posiadających podwójne podświetlenie Double LED Light, znajdziemy określenie Super Illuminator co potocznie oznacza super rozświetlenie.
Super Illuminator
LED Super Illuminator, gdyż taki dokładnie zapis znajdziemy w instrukcjach obsługi, jest rozwiązaniem, które Casio z powodzeniem wykorzystało zarówno w modułach stricte cyfrowych jak i stricte analogowych. Jeżeli chodzi o przykłady cyfrowych G-Shocków, w których je znajdziemy, to możemy tu wskazać kultowego Rangemana GW-9400, nowość GW-9500 Mudman czy na przykład serię G-Squad: GBD-100, GBD-200, GBD-H1000, GBD-H2000, czy najnowszego DW-H5600. Na uwagę zasługuje fakt, iż podświetlenie LED Super Illuminator znalazło zastosowanie w różnego rodzaju wyświetlaczach: tych nieco bardziej standardowych jak wspomniany wyżej GW-9400 czy GD-350, bardziej nowoczesnych jak Memory In Pixel (MIP) dostępnych w serii G-Squad oraz w najnowszym rozwiązaniu zastosowanym po raz pierwszy w zegarku G-Shock Mudman GW-9500 czyli wyświetlaczu dwuwarstwowym.
Jeżeli chodzi o zegarki wyposażone wyłącznie we wskazówki, to podświetlenie analog LED Super Illuminator również zastosowano w modelach, znajdujących się na różnych poziomach cenowych wstrząsoodpornej marki. Za przykład może posłużyć znany i lubiany – jedyny do tej pory czysto analogowy G-Steel GST-B100. Znajdująca się nieco wyżej seria analogowych G: Metal Twisted G-Shock. Tu w zasadzie każdy model, który zaprezentowany został po serii MTG-S1000 posiadał już ten rodzaj podświetlenia, a były nimi MTG-G1000, MTG-B1000, MTG-B2000 i gorąca nowość MTG-B3000. Ale to nie koniec – wydaje się, że Casio opracowało ten rodzaj podświetlenia do perfekcji, gdyż wykorzystuje je w topower serii analogowych MRG.
Gdyby poproszono mnie, żebym nie zwracając uwagi na rodzaj zegarka określił, jakie podświetlenie G-Shock jest najlepsze, to bez wahania wskazałbym podwójne podświetlenie LED Light Super Illuminator. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta i płynie z funkcjonalności – otóż dwie diody LED podświetlają zarówno tarczę jak i wyświetlacz. Czy w takim przypadku Casio mogłoby udoskonalić stosowane podświetlenie? Moim zdaniem tak i to już się dzieje. Widać to na przykładzie GBD-H2000, w którym przechodzenie przez poszczególne funkcje podświetla na chwilę wskazania wyświetlacza, dzięki czemu nawet przy bardzo słabych warunkach oświetleniowych użytkownik bez problemu odczytuje wyświetlane wartości. Użytkownicy kultowego GWG-1000 czy GWN-1000/GWN-Q1000 z pewnością doceniliby takie rozwiązanie i uznali za bardzo praktyczne. W tym miejscu nasuwa się pytanie, czy uda się przenieść chwilowe podświetlenie wyświetlacza do nowych modeli wykorzystujących wyświetlacze starszego typu? Czy jednak zostanie to domeną wyświetlaczy MIP? Mam nadzieję, że również kwestia podświetlenia cały czas pozostaje w pamięci inżynierów Casio i w niedalekiej przyszłości będziemy mogli testować przygotowane przez nich nowe rozwiązania – jeszcze bardziej ułatwiające korzystanie z G-Shocków nawet w warunkach pełnej ciemności.
Super Illuminator w modelu GWF-A1000APF-1AER
Wolisz obejrzeć/posłuchać? Odpal nasze video na kanale YT G-SHOCK POLSKA:
Tagi