Centrum G-SHOCK
Recenzja zegarka G-SHOCK GBD-H2000 by MATEJ
Linia G-Shock G-Squad całkowicie zmieniła reguły gry w świecie zegarków dedykowanych osobom aktywnym. Od kilku lat możemy obserwować prace mające na celu udoskonalenie modułów tych sportowych zegarków. Wszystko w celu dostarczenia użytkownikom maksymalnie dopracowanej funkcjonalności, która ma się przekładać nie tylko na promowanie aktywności, ale przede wszystkim na weryfikację aktualnej formy i mobilizację do pokonywania kolejnych barier. Do pierwszych – zdecydowanie bardziej rozbudowanych modeli, które zapoczątkowały erę sportowych G-Squadów z niepowtarzalnie czytelnym wyświetlaczem MIP, zaliczamy przede wszystkim GBD-100 i GBD-H1000. To właśnie te modele wyznaczyły kierunek rozwoju zegarków G-Shock G-Squad. Nieustanny rozwój zaowocował powstaniem nowego modelu, jakim jest G-Shock G-Squad GBD-H2000, który od pewnego czasu dostępny jest w sieci autoryzowanego dystrybutora Casio w PL – Grupy Zibi. Jakie nowinki czekają na użytkownika w tym modelu?
Wolisz posłuchać recenzji? Obejrzyj lud obsłuchaj video-recenzji Mateja na kanale G-SHOCK POLSKA na Youtube
Znana i lubiana bryła w nieco innej odsłonie
G-Shock GBD-H2000 posiada wygląd i bryłę, która bezpośrednio nawiązuje zarówno do GBD-100 jak i GBD-H1000. Stanowi jakby kompromis, pomiędzy bardziej kompaktową wielkością GBD-100 a rozbudowaną funkcjonalnością GBD-H1000. Koperta GBD-H2000 mierzy 59,6 mm x 52,6 mm x 19,4 mm, a ciężar zegarka oscyluje w granicach tylko 63 g. Dla porównania:
GBD-100: 58,2 mm x 49,3 mm x 17 mm / 69 g
GBD-H1000: 63 mm x 55 mm x 20,4 mm / 101 g.
Uzyskanie takiego kompromisu możliwe było głównie dzięki wykorzystaniu włókna węglowego w najważniejszych elementach budowy zegarka, w tym dekielka. Dodatkowo wbudowana antena GPS oraz akumulator wielokrotnego ładowania o zmniejszonych wymiarach pozwoliły na umieszczenie bardzo zaawansowanego modułu w tak lekkiej kopercie. Pozostawiono bezel, który od góry przykręcony jest czterema wkrętami, który jednak składa się z bardziej okrojonych komponentów, odsłaniając detale budowy koperty. Zastosowano tutaj dwuwarstwową konstrukcję koperty, która zapewnia bardzo łatwą obsługę przycisków i wyjątkowo komfortowe dopasowanie. Wykorzystano również sprawdzone rozwiązanie w zakresie zastosowania tekstury na przyciskach, która zapewnia skuteczne użycie nawet podczas najbardziej intensywnych treningów. Casio zdecydowało się również na użycie elastycznego mocowania paska do koperty. Dzięki złożonym elementom montażu, możliwe jest rozłożenie zegarka na płasko, a co za tym idzie jeszcze lepsze dopasowanie koperty do nadgarstka. GBD-H1000 dla przykładu miał na sztywno wyprofilowany pasek – dzięki skrzydełkom jest również bardzo wygodny, lecz posiada zdecydowanie mniejszy zakres dopasowania do nadgarstka.
Jest jeszcze jeden bardzo istotny w dzisiejszych czasach element – Casio dba o środowisko. Dlatego GBD-H2000 to kolejny G-Shock, do produkcji którego wykorzystano tzw. bio-żywicę – zwaną również biomasą, która określona została przez producenta jako polimer wytwarzany w drodze chemicznej lub biologicznej syntezy materiałów pochodzących z materii roślinnej lub innych odnawialnych substancji organicznych. Powszechnie uważa się, że pomagają zmniejszyć wpływ na środowisko i promować przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym. G-SHOCK wykorzystuje żywice pochodzenia biologicznego, które są wykonane z materiałów ekstrahowanych z nasion rącznika pospolitego i kukurydzy. W połączeniu z włóknem węglowym i włóknem szklanym tworzą bardzo wytrzymałą i jednolitą strukturę, która może stanowić alternatywę dla wykorzystywanych do tej pory elementów z tzw. tworzywa.
Sensory w GBD-H2000
GBD-H2000 pod względem sensorów jest jeszcze bardziej zaawansowanym modelem od GBD-H1000. Pamiętajmy, że GBD-H1000 to pierwszy w historii G-Shock z optycznym pomiarem tętna. GBD-H2000 6 sensors również wyposażony został w optyczny czujnik tętna, jednak dodatkowo posiada jeszcze żyroskop. Ten czujnik sprawia, że GBD-H2000 to pierwszy G-Shock z 6 sensorami. Zegarek posiada zatem:
- czujnik pomiaru tętna,
- krokomierz,
- akcelerometr,
- żyroskop,
- barometr i wysokościomierz barometryczny,
- termometr kompas.
Ale żyroskop to nie jedyna różnica GBD-H2000 w funkcjonalności w porównaniu z GBD-H1000, która od razu rzuca się oczy. GBD-H2000 posiada dodatkowo funkcję pozwalającą na sprawdzenie wschodów i zachodów słońca oraz wieku księżyca. O ile wiek księżyca, który często występuje w połączeniu z pływami morskimi jest stosowany od dłuższego czasu i można znaleźć go nawet w nieco starszych modelach, o tyle wschody i zachody słońca dopiero od niedawna są coraz częściej stosowanym rozwiązaniem. Pod tym względem GBD-H2000 może spokojnie konkurować nawet z GW-9400, który jest przecież zegarkiem o zdecydowanie innym przeznaczeniu.
Aktywności – nareszcie dostępne dla wszystkich
Z perspektywy czasu można pokusić się o stwierdzenie, że największym minusem GBD-H1000 było ograniczenie pomiaru wskazań wyłącznie dla aktywności polegającej na bieganiu. Oczywiście czujniki pozwalały na pomiar i analizę spacerów i w ograniczonym zakresie również jazdy na rowerze, jednak do tej pory tylko G-Squad PRO GSW-H1000 wyposażony został w możliwość wyboru jednej z kilku dostępnych aktywności. GBD-H2000 pod tym względem stanowi niesamowity przełom w świecie G-Shock. Po pierwsze, jest zegarkiem dostępnym dla każdego – znajdziemy go u autoryzowanych sprzedawców należących do sieci oficjalnego dystrybutora. Po drugie, umożliwia wybór uprawiania, a co za tym idzie również analizowania następujących aktywności:
- bieganie,
- jazda na rowerze,
- pływanie w otwartych zbiornikach,
- bieg przełajowy,
- spacer,
- pływanie w basenie,
- zróżnicowane ćwiczenia na siłowni: np. trening siłowy czy jazda na rowerze stacjonarnym,
- trening interwałowy.
Zarówno jazda na rowerze, rowerze stacjonarnym i pływanie zostaną docenione przez użytkowników. Należy jednak zwrócić uwagę na ostatnią pozycję – trening interwałowy umożliwia ustawienie do 5 timerów w łącznym zakresie do 60 minut. To bardzo istotne, gdyż w głównej specyfikacji, w odnośniku Timer widoczna jest tylko następująca informacja: jednostka pomiaru – 1 sekunda, zakres pomiaru – 60 minut.
Współpraca z firmą POLARⓇ
GBD-H2000 G-Squad to zaawansowany G-Shock, który dzięki współpracy z cenioną na całym świecie firmą POLARⓇ przenosi pomiar i analizę aktywności użytkownika na zdecydowanie wyższy poziom. Analiza wykorzystuje bibliotekę POLAR® – to baza danych, która słynie z analizy treningu skoncentrowana na tętnie. To rozwiązanie pozwala na wydajny i skuteczny trening oparty na wysoce wiarygodnych i popartych naukowo wynikach analitycznych. Na co konkretnie może liczyć użytkownik korzystający z tego narzędzia umieszczonego w module GBD-H2000?:
- indeks biegowy – oblicza maksymalne zużycie tlenu podczas biegu (VO2 max),
- obciążenie kardio – obciążenie serca i płuc obliczane na podstawie tętna, w zależności od czasu trwania i intensywności treningu,
- stan obciążenia kardio – polega na wyświetlaniu aktualnych warunków treningowych, które są obliczane na podstawie danych obciążenia kardio z poprzednich treningów i może służyć do odpowiedniego zarządzania treningami i zachowania motywacji,
- poziom zużycia energii – moduł oblicza wykorzystane podczas treningu tłuszcze, węglowodany i białka jako % spalonych kalorii.
- Nightly RechargeTM jest znakiem towarowym należącym do POLARⓇ Electro Oy – tzw. nocne doładowanie. Pozwala na sprawdzenie poziomu regeneracji ciała i umysłu podczas snu, po całodniowej aktywności.
Nowością w świecie zegarków G-Shock jest również dostarczana przez firmę POLARⓇ animacja umożliwiająca ćwiczenia oddechowe. W celu utrzymania stałego rytmu oddychania wystarczy podążać za animacjami widocznymi na wyświetlaczu. Funkcja zapewnia informację zwrotną w zakresie efektu relaksacji po ćwiczeniach oddechowych, ale także w ich trakcie. Producent twierdzi, iż takie ćwiczenia pomagają radzić sobie również ze stresem.
Aplikacja Casio Watches
G-Shock G-Squad GBD-H2000 współpracuje z dedykowaną aplikacją, którą jest Casio Watches dla GBD-H2000. To ważna zmiana, gdyż wcześniej dedykowaną aplikacją byłą G-Shock Move (wspierana do końca maja 2023). Jak na aplikację, która współpracuje z zegarkami G-Shock przystało, również tutaj Casio Watches umożliwia w łatwy i przystępny sposób dokonywać wszelkich ustawień zegarka. Pozwala na sprawdzenie dziennika aktywności i statusu treningów, pomagając w ten sposób poprawić wydajność ćwiczeń, co w rezultacie ma zachęcać do prowadzenia zdrowego trybu życia. Oczywiście Casio Watches współpracując z systemem Bluetooth umożliwia automatyczną kalibrację czasu, dostęp do 300 miast na świecie, znaną i lubianą funkcję powiadomień czy praktyczną funkcję odnajdywania telefonu.
Solar oraz ładowanie USB
Ładowanie GBD-H2000 odbywa się na dwa sposoby. Podstawowym i wystarczającym dla wyświetlania godziny i obsługi podstawowych funkcji jest zasilanie solarne Tough Solar GBD-H2000 umożliwiające doładowanie akumulatora nawet gdy spadnie poniżej poziomu High. Wykorzystując opcje treningowe, oparte na pracy czujników oraz GPS producent przewidział szybkie i bezproblemowe ładowanie GBD-H2000 za pomocą przewodu USB, który znajduje się w zestawie z zegarkiem.
Główna specyfikacja GBD-H2000
Główna czy podstawowa specyfikacja GBD-H2000 odnosi się oczywiście do funkcjonalności jaką zapewnia zegarek bez korzystania z systemu Bluetooth i aplikacji Casio Watches. W tym konkretnym modelu wyposażonym w moduł GBD-H2000 o numerze 3515 w ramach podstawowej specyfikacji należy wskazać:
- funkcję World Time – czasu światowego, umożliwiającą dostęp do 38 miast znajdujących się w 38 strefach czasowych,
- Moon data – wiek księżyca dla określonej daty,
- godziny wschodu i zachodu słońca dla określonej daty,
- stoper – umożliwiający pomiar czasu w zakresie do prawie 100 h, z dokładnością do 1 sekundy,
- timer – działający w zakresie 60 minut z możliwością ustawienia co 1 sekundę,
- 4 alarmy – każdy z funkcją śpiocha oraz tzw. smart alarm (z funkcją śpiocha): według instrukcji obsługi Inteligentny alarm wykorzystuje akcelerometr i czujnik tętna zegarka do oszacowania stanu snu i powiadamia użytkownika sygnałem dźwiękowym lub wibracjami, gdy sen jest lekki w określonym czasie. Na przykład, jeśli alarm ustawiony zostanie na 7:30, a inteligentny okres na 60 minut, zegarek określi kiedy należy włączyć najbardziej odpowiedni dla użytkownika, między godziną 6:30 a 7:30.
- podświetlenie LED backlight Super Illuminator z funkcją automatycznego podświetlenia Full Auto LED Light oraz opcją wyboru czasu podświetlenia: 1,5 lub 5 sekund,
- funkcja oszczędzania energii,
- wskaźnik poziomu naładowania akumulatora,
- funkcja wibracji,
- wodoszczelność na poziomie 200 metrów.
Czy GBD-H2000 to kompletna nowość?
Dla kogo GBD-H2000? Ten nowy G-Shock jest propozycją dla wszystkich tych, którzy cenią sobie wsparcie w zakresie aktywności, ale również niezawodność, wytrzymałość wygodę i funkcjonalność jaką niosą ze sobą zegarki Casio G-Shock.
Pomimo faktu, iż GBD-H2000 to nowość zapewniająca absolutnie nowe doświadczenia w zakresie pomiaru aktywności i ich analizy, są trzy elementy, których brak może stwarzać poczucie niedosytu wśród użytkowników. To czujnik głębokości, którego tak bardzo brakuje w zegarkach G-Shock i którego zabrakło również w nowym G-Squadzie. Brak pomiaru czasu w trybie stoper i timer z dokładnością do setnych. Ostatnim to brak tak pożądanej i lubianej przez użytkowników opcji sygnalizacji pełnej godziny SIG.
Recenzja GBD-H2000 jest niewątpliwie najbardziej przydatna, gdy przygotowana została nie tylko na podstawie specyfikacji, ale również empirycznych doświadczeń, na które na pewno przyjdzie jeszcze czas.
Tagi