G-Shock to marka japońskich zegarków, która zdobyła wiernych fanów na całym świecie. Współczesne wstrząsoodporne G-Shocki zdobią nadgarstki zarówno kobiet, mężczyzn jak i młodzieży. Zdecydowała o tym nie tylko wyjątkowa odporność Shock Resist, ale również niezawodność, funkcjonalność oraz szeroki wachlarz dostępnych modeli, a co za tym idzie również wersji kolorystycznych. Obecnie używając określenia najprostszy moduł G-Shock użytkownicy nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że co podstawowe dla tych zegarków, nie koniecznie takie jest dla innych marek. Czego zatem można oczekiwać od pierwszego G-Shocka wyposażonego w najprostszy moduł?

Podstawowy G-Shock

Jednym z najbardziej podstawowych zegarków G-Shock, od których bardzo często zaczyna się przygoda z tą marką, jest model DW-5600. Jest to zegarek nawiązujący wyglądem do pierwszego G-Shocka: DW-5000C, od którego zaczyna się historia marki G-Shock. Zapewne kultowy wygląd i kształt koperty powodują, że jest to tak często wybierany model. Co zatem oznaczają podstawowe funkcje w module nr 5081, który stanowi serce tego G?

Oczywiście najważniejszą jest funkcja wskazywania aktualnego czasu i daty – za to odpowiada główny tryb zegarka, tzw. Timekeeping. Oczywiście każdy moduł posiada w pełni automatyczny kalendarz zaprogramowany obecnie najczęściej do 2099 roku. DW-5600 to zegarek sportowy, nie może zatem zabraknąć możliwości pomiaru czasu – za to odpowiedzialny jest 24 godzinny stoper, czy odmierzania czasu wstecz – w tym modelu zakres pracy timera wynosi również 24 godziny. G-Shock to również funkcja alarmów – moduł 5081 udostępnia jeden tzw. Multi-alarm. Oznacza to, że ten jeden alarm można zaprogramować jako: alarm codzienny, alarm konkretnej daty, alarm konkretnego dnia oraz alarm konkretnego miesiąca. Pojęcie Alarm G-Shock – bez względu na to, czy mamy do dyspozycji jeden Multi-alarm, czy 5 niezależnych alarmów, przez każdego kojarzone jest z sygnałem dźwiękowym, który emitowany jest przez zegarek zgodnie za zaprogramowanym ustawieniem. Istnieje jeszcze jedno pojęcie, którego znaczenie nie zawsze dla początkujących fanów marki jest jasne, a które występuje bezpośrednio jako element towarzyszący alarmom. Jest to funkcja SIG.

Co oznacza tajemnicze SIG?

Co to jest SIG? SIG tłumaczone jest na język polski jako sygnalizacja pełnej godziny G-Shock. Z angielskiego, jest to dokładnie Hourly Time Signal. Wydaje się zatem się, że skrót SIG jest jak najbardziej trafnym określeniem.  Sygnalizacja pełnej godziny G-Shock jest nieodzownym elementem funkcji alarmów. Okazuje się, że spośród wszystkich funkcji, zarówno tych dostępnych w bardziej zaawansowanych modułach, jak i tych bardziej podstawowych, jest to funkcja, na której najbardziej zależy większości użytkowników. Czy występuje ona w każdym zegarku G-Shock? Niestety nie. Sygnalizacji pełnej godziny nie znajdziemy jak na razie w dwóch kategoriach zegarków G-Shock. Pierwszą z nich są stricte analogowe G-Shocki – przykładem może być GST-B100, GW-3000 czy wszystkie analogowe MTG i MRG. Drugą grupą zegarków, które pozbawione zostały tej funkcji są najnowsze stricte cyfrowe G-Squady. Zaliczamy do nich GBD-100, GBD-200, GBD-H1000, GBX-100 oraz zegarek, którego obecnie nie znajdziemy już w oficjalnej dystrybucji: GPR-B1000 Rangeman. Dlaczego SIG jest tak istotne? Z punktu widzenia użytkownika, jest to element pozwalający na określenie chociażby w przybliżeniu pory dnia  – SIG słyszalne jest o pełnej godzinie – bez konieczności spoglądania na zegarek. Wydaje się to banalne, jednak w życiu codziennym sprawdza się idealnie.

Jak funkcja SIG oznaczona jest na zegarku?

 Sygnalizacja pełnej godziny SIG najczęściej oznaczana jest w zegarkach G-Shock na dwa sposoby. Pierwszym z nich, który jest dostępny na przykład w modelu DW-5600, jest ikona dzwoneczka, którą aktywuje się w trybie alarmu. Odbywa się to przy użyciu prawego górnego przycisku – jedno użycie przycisku aktywuje alarm i wyświetla ikonę alarmu (poziome kreski), drugie użycie przycisku aktywuje SIG. Oczywiście można ustawić obydwa dźwiękowe powiadomienia używając przycisku jeszcze raz. Drugim rodzajem oznaczenia funkcji SIG na zegarku, jest napis SIG w wyznaczonym miejscu przy wyświetlaczu, na którym w momencie aktywacji tego dźwięku pojawia się ikona – najczęściej w formie prostokąta. Przykładem może być chociażby Octagon GA-2100, w którym napis SIG umieszczono po skrajnej prawej części pod wyświetlaczem. W GA-100 dla przykładu, SIG znajduje się w pierwszym okrągłym wyświetlaczu, podzielonym na sektory opisane jako SNZ / AL / SIG / A.LIGHT. W obydwu przypadkach funkcję tą aktywuje się w trybie alarmów – jest to jedna z opcji dostępnych w menu alarm.

Jak długo funkcja SIG jest aktywna?

Funkcja SIG G-Shock w przeciwieństwie na przykład do funkcji automatycznego podświetlenia Auto-Light, które w części zegarków G-Shock aktywne jest tylko przez ok. 6 godzin od aktywacji, pozostaje włączone do momentu jego dezaktywacji. Oznacza to tyle, że raz włączone SIG informuje użytkownika  sygnałem dźwiękowym, o każdej pełnej godzinie do momentu jego wyłączenia.

Czy SIG to tylko i wyłącznie sygnał dźwiękowy?

Otóż SIG to przede wszystkim sygnał dźwiękowy słyszalny co godzinę. Najczęściej o pełnej godzinie słyszalne są dwa charakterystyczne piknięcia, następujące po sobie w krótkim odstępie czasu. Jednak są zegarki G-Shock, które pozwalają na urozmaicenie tej ciekawej funkcji. Pierwszym sposobem, który dostępny jest tylko w wybranych zegarkach G-Shock – najszybciej znajdziemy tą funkcję np. w DW-5600, DW-6900, GM-5600, GM-6900, jest funkcja Flash Alert. Oznacza ona, że podczas dźwięku alarmów czy właśnie dźwięku SIG, w sposób pulsacyjny podświetlany jest ekran zegarka. Niewątpliwie dodaje to niesamowitego uroku całemu zegarkowi. A posiadając w swojej kolekcji kilka modeli z opcją Flash Alert, błyskające wyświetlacze można podziwiać co godzinę, najlepiej w warunkach o znikomej ilości światła. Drugą obok funkcją, która obok Flash Alert urozmaica sygnalizację pełnej godziny, jest alarm wibracyjny. Oznacza on tyle, że przy każdej pełnej godzinie, zegarek informuje o tym fakcie użytkownika za pomocą wyczuwalnej na nadgarstku wibracji. Na obecną chwilę jedynym dostępnym zegarkiem, który wykorzystuje funkcję wibracji jest GD-350. Co więcej, jest to G-Shock, który umożliwia wybór pomiędzy funkcją SIG – alarm wibracyjny, a SIG – z opcją Flash Alert. Niestety ale nowości G-Squad, które wyposażone są w funkcję wibracji jak GBD-100, również tym sposobem nie sygnalizują pełnej godziny.