Strefa wiedzy G-SHOCK
Jak włączyć automatyczne podświetlenie g shock – recenzja funkcji
Podświetlenie wraz z Neobrite to wyjątkowo ważna z punktu widzenia funkcjonalności oraz komfortu użytkowania część wyposażenia zegarka G-Shock. Użytkownicy zegarków tej marki przywiązują ogromną uwagę do tych dwóch elementów, które dość często stanowią o przysłowiowym być albo nie być dla zegarka w kolekcji. Z uwagi na fakt, iż większość zegarków G-Shock posiada również funkcję automatycznego podświetlenia, stanowią one znaczną przewagę nad zegarkami konkurencyjnych marek.
Podświetlenie – zasadnicze rodzaje w G
Do jednego z najstarszych typów podświetleń stosowanych w zegarkach G-Shock zaliczamy podświetlenie Electro luminescent backlight. Nadal z powodzeniem stosowane w DW-5600 czy GXW-56 aka King. Użycie przycisku podświetlenia powoduje równomierne podświetlenie całego panelu – wyświetlacza zegarka, najczęściej na zielonkawy kolor. Podświetlenie staje się jakby kontrastowym tłem dla wartości wyświetlanych na ekranie czasomierza. Zdarza się, że wybrane modele wyposażone w ten rodzaj podświetlenia nie mają funkcji auto-light. W zamian natomiast przytrzymanie przycisku light powoduje stałe podświetlenie wyświetlacza aż do momentu zwolnienia przycisku podświetlenia.
Dioda LED, czyli inaczej podświetlenie LED to nieco nowszy rodzaj podświetlenia stosowany w zegarkach G-Shock. Najczęściej spotykany w seriach GA-100, GA-110. Cechą charakterystyczną tego rodzaju podświetlenia jest zastosowanie bocznej diody LED, która oświetla tylko tarczę zegarka, nie podświetlając wyświetlaczy. Być może wynika to z faktu, iż wskazane serie G-Shocków to podstawowe serie analogowo-cyfrowych czasomierzy, w których producent skupił się głównie na podświetleniu tarczy.
LED Super Illuminator to już zdecydowanie bardzie efektywny i zarazem efektowny rodzaj podświetlenia. To rozwiązanie znalazło zastosowanie zarówno w zegarkach analogowych (LED Light Super Illuminator) oraz stricte cyfrowych (LED Backlight Super Illuminator). GW-9400 Rangeman czy GWR-B1000 Gravitymaster są tego najlepszym przykładem.
Wybrane modele, szczególnie analogowo-cyfrowe jak GST-B400 wyposażone są w podwójne podświetlenie LED – Double LED Light: LED Light dla tarczy i LED backlight dla wyświetlaczy.
Fenomen automatycznego podświetlenia
Większość zegarków G-Shock wyposażonych jest w funkcję automatycznego podświetlenia – Auto Light G-Shock. Jest ona niebywale przydatna, szczególnie gdy konieczne jest sprawdzenie godziny podczas wszelkich prac wykonywanych w warunkach słabego oświetlenia, ale sprawdza się równie dobrze na co dzień. Automatyczne podświetlenie G-Shock polega na tym, że gdy jest włączone umożliwia uruchomienie światełka bez używania przycisku Light – wystarczy w odpowiedni sposób unieść rękę i skierować nadgarstek w kierunku twarzy. W instrukcjach obsługi mechanizm uruchomienia automatycznego podświetlenia opisany jest tak:
..ustawienie zegarka w pozycji równoległej do podłoża, a następnie pochylenie go do siebie o więcej niż 40 stopni powoduje włączenie podświetlenia?
Na samym początku korzystanie z Auto Light, szczególnie dla początkujących użytkowników zegarków G-Shock może wydawać się kłopotliwe, bowiem może zdarzyć się tak, że nie za każdym razem uda się je włączyć. Wystarczy wyczuć zegarek i mechanizm działania tej funkcji, a każde kolejne użycie automatycznego podświetlenia będzie zdecydowanie prostsze.
Jak włączyć funkcję Auto Light
Zobacz VIDEO:
Funkcję Auto Light, w zależności od modelu G-Shocka, aktywuje się w dwojaki sposób:
- Będąc w trybie godziny – Timekeepingu, należy przez co najmniej 3 sekundy przytrzymać wciśnięty przycisk podświetlenia. Spowoduje to włączenie Auto Light a na wyświetlaczu zegarka G-Shock pojawi się skrót LT. Przykładem może być np. GW-9400 Rangeman czy GA-110.
- W trybie godziny należy wejść w podstawowe ustawienia zegarka i przyciskiem Mode przejść do ustawienia Auto (Light) i ustawić opcję On. Przykładem może być chociażby GWG-1000 Mudmaster.
W zegarkach G-Shock G-Squad GBD-H1000, GBD-100 czy GBD-200 również należy wejść w tryb ustawień zegarka i następnie wybierając Light użytkownik ma możliwość dalszych ustawień: czasu podświetlenia i włączenia/wyłączenia Auto Light. Jednak w tym wypadku posługujemy się odpowiednimi przyciskami.
Należy pamiętać, iż funkcja Automatycznego podświetlenia G-Shock będzie załączała się dopiero wtedy, gdy otaczające oświetlenie spadnie poniżej pewnego poziomu. W innym przypadku funkcja Auto Light nie będzie się załączać. Warto mieć na uwadze również czas, w jakim po włączeniu funkcja jest aktywna. I tak w przypadku zegarków wyposażonych w zasilanie ogniwem słonecznym funkcja automatycznego podświetlenia jest włączona do momentu wyłączenia jej przez użytkownika. Odbywa się to dokładnie w taki sam sposób jak przy włączeniu – tylko w niektórych modelach należy wybrać opcję OFF. Jeżeli chodzi o zegarki G-Shock zasilane baterią – funkcja Auto Light wyłącza się automatycznie po ok. 6 godzinach do momentu jej aktywacji. Takie działanie ma na celu oszczędzanie baterii, w celu maksymalnego przedłużenia jej żywotności.
Pamiętajmy, iż podświetlenie jest tym czynnikiem, który zdecydowanie najbardziej drenuje baterię i który z biegiem upływającego czasu, przy intensywnym korzystaniu prowadzi do spadku mocy podświetlenia.
Warto pamiętać
Niezależnie od tego, czy funkcja Auto Light G-Shock jest włączona czy wyłączona, automatyczne podświetlenie jest zawsze nieaktywne, gdy spełniony jest jeden z następujących warunków: podczas rozbrzmiewania sygnału alarmu, trwa kalibracja czujnika pomiaru kierunku w trybie kompasu (w modelach posiadających kompas), w trybie wschodów/zachodów słońca trwa obliczanie godziny dla tych wskazań oraz gdy użycie Auto Light jest uruchomione od razu po odczytach dokonywanych przez dowolny sensor ( w wybranych modelach). Producent w instrukcjach obsługi, w sekcji Auto Light zawsze również podkreśla, iż szczególna uwaga przy korzystaniu z tej funkcji zalecana jest dla osób korzystających z roweru bądź motocykla – przypadkowe włączenie podświetlenia może rozproszyć kierującego i doprowadzić do nieszczęśliwego zdarzenia.
Tagi