Strefa wiedzy G-SHOCK
Jak skrócić bransoletę w zegarku G-Shock?
Jak skrócić bransoletę w zegarku? Jest to jedno z najczęstszych pytań, które pojawiają się u osób, które zdecydowały się na zakup zegarka G-Shock na bransolecie. Jest to jak najbardziej zrozumiałe, gdyż chyba każdy chciałby możliwie najszybciej cieszyć się zakupionym G nie w puszce czy na ekspozytorze, lecz na nadgarstku. Skracanie bransolety zegarka na pierwszy rzut oka wydaje się być bardzo skomplikowaną procedurą i znaczna część użytkowników decyduje się na skorzystanie z usług zegarmistrza, który powinien wiedzieć jak skrócić bransoletę zegarka. Oczywiście nie ma w tym nic złego i jeżeli ktoś nie posiada zdolności manualnych to jak najbardziej powinien skorzystać z usług profesjonalisty. Należy jednak pamiętać, że wystarczy odrobina chęci, pomysłowości oraz podpowiedzi żeby przekonać się, iż skracanie bransolety zegarka nie jest tak bardzo skomplikowane.
Rodzaje bransolet w zegarkach G-Shock.
Jak wiemy marka G-Shock charakteryzuje się bardzo szerokim wachlarzem dostępnych modeli, zróżnicowanych nie tylko pod względem funkcji czy wyglądu, ale jak się okazuje również rodzajem bransolet ? a konkretnie sposobem ich skracania/łączenia ogniw. Jak zatem skrócić bransoletę w zegarku w domowych warunkach? Żeby odpowiedzieć na to pytanie chciałbym przedstawić trzy najbardziej popularne rodzaje bransolet i opisać sposób ich skracania.
Zegarkiem G-Shock, który przyczynił się do wzrostu popularności tych czasomierzy w których zastosowano bransoletę był zdecydowanie model z serii G-Steel GST-W100D. Bransoleta wyposażona została tutaj w znaczniki ? strzałki, które umieszczone zostały na wewnętrznej części bransolety, na każdym jej ogniwie. Strzałki skierowane były do środka bransolety, co w bardzo prosty sposób sugerowało jak skrócić bransoletę. Należy zwrócić uwagę, iż poszczególne ogniwa posiadały nieregularny kształt, który wyróżniał się wycięciem części ogniwa, które usytuowane było centralnie pod znacznikiem strzałki. W tym wycięciu widoczna była część teleskopu, która charakteryzowała się jakby podwójną obwódką. Zatem jak zmniejszyć bransoletę w zegarku GST-W100D? Strzałka wskazywała kierunek, w którym należało przesunąć widoczną część teleskopu, co ostatecznie umożliwiało delikatne odchylenie oznaczonej strzałką części ogniwa. W efekcie bez najmniejszego problemu można wysunąć drugi koniec ogniwa, zwracając szczególna uwagę na to, żeby nie zgubić teleskopu. Wraz z prezentowaniem nowszych odsłon serii G-Steel, Casio zmieniło sposób montowania ogniw bransolet. I tak np. w modelu GST-B100 bransoleta nie posiada już żadnych oznaczeń na wewnętrznej stronie. W tej bransolecie zastosowano również teleskopy, które jednak charakteryzują się jednakowym zakończeniem końcówek z dwóch stron. Jak zatem skrócić bransoletę w zegarku G-Shock GST-B100? Można to zrobić poprzez wciśnięcie końcówki teleskopu, co pozwoli na wysunięcie tej właśnie części ogniwa, co w dalszym etapie umożliwi oczywiście wysunięcie drugiej jego końcówki. Pamiętajmy, żeby nie zgubić teleskopów ? oczywiście mało prawdopodobne jest, że ręka w nadgarstku zwiększy się w obwodzie na tyle, że trzeba będzie dołożyć jedno czy dwa ogniwa. Bardziej prawdopodobne jest to, iż za jakiś czas pojawi się chęć zmiany zegarka na innego G, a wtedy posiadanie wszystkich ogniw wraz z teleskopami będzie stanowiło niewątpliwy atut, który może ułatwić nam sprzedaż. Takie skracanie bransolety w zegarku możemy spotkać również w modelach GMW-B5000.
Najbardziej wyjątkową bransoletą w zegarku G-Shock z jaką się spotkałem, była ta od modelu MTG-S100D. O ile skracanie bransolety w zegarkach wymienionych powyżej wymaga szczególnej uwagi, o tyle w tym wypadku do tej czynności należy podejść z najwyższą uwagą i koncentracją. Dlaczego akurat skracanie bransolety w zegarku Casio jakim jest MTG-S1000D jest tak wyjątkowe? Ponieważ teleskopy zastąpione zostały przez pewnego rodzaju stalowy element, który pełni rolę stalowej tulei rozporowej. Po dwóch stronach wewnętrznego ogniwa bransolety umieszczone zostały stalowe owijki, które są niejako rozpierane przez tuleję i w ten sposób zapobiegają wysuwaniu się ogniw bransolety. Skracanie bransolety również w tym modelu ułatwione zostało poprzez oznaczenia strzałek, które umieszczone zostały na wewnętrznych elementach bransolety, które wykonane zostały z wysokiej jakości tworzywa. Dokładnie w taki sam sposób odbywa się skracanie bransolety w zegarku Casio MTG-B1000D.
Przygotowanie miejsca pracy.
Skracanie bransolety w zegarku wymaga szczególnej uwagi, dlatego należy odpowiednio przygotować miejsce pracy jak i sam zegarek. Jeżeli użytkownik obawia się, że w trakcie skracania bransolety może ją porysować, powinien ją zabezpieczyć. Oczywiście trzeba zostawić miejsce na użycie odpowiednich narzędzi, jednak newralgiczne miejsca można zakleić taśmą klejącą, lub spróbować użyć chociażby chusteczki higienicznej, która w odpowiednim miejscu może stanowić zabezpieczenie przy trzymaniu bransolety jedną z dłoni. Należy pamiętać, iż podłoże powinno być miękkie, co pozwoli na swobodne ułożenie zegarka i maksymalnie ograniczy możliwość powstawania rys. Można również zadbać o to, żeby powierzchnia, na której wykonujemy skracania bransolety posiadała ranty – boki, które zapobiegną stoczeniu się teleskopów czy tulejek na podłogę.
Narzędzia
Za niewielkie pieniądze można wyposażyć się w bardziej profesjonalne narzędzia dedykowane do skracania bransolet w zegarkach. Niewątpliwie takie narzędzia będą przydatne i ich zakup zwróci się, jeżeli użytkownik ma w planach kupno innych zegarków na bransoletach, lub posiada ich kilka w swojej kolekcji. Jeżeli natomiast zamierzamy skrócić bransoletę w jednym zegarku, lub po prostu sprawdzić się, czy będziemy w stanie to zrobić, wystarczą domowe narzędzia i odrobina pomysłowości. Przy skracaniu bransolety w GST-W100 przyda się np. płaski ? niewielkich rozmiarów śrubokręt. Do skracania bransolety w zegarku typu GST-B100 czy GMW-B5000 może posłużyć stalowy cienki spinacz biurowy, który wraz z kombinerkami będzie niezbędny przy skracaniu bransolety w analogowych modelach MTG.
Idealne dopasowanie
Skracanie bransolety w zegarku ma na celu odpowiednie dopasowanie jej do obwodu nadgarstka użytkownika. Sprawa wygląda idealnie, gdy okazuje się, że w celu najlepszego dopasowania należy wypiąć z bransolety parzystą ilość ogniw. Co w przypadku, gdy tylko trzy ogniwa wymagają skrócenia i jak to sprawdzić? W celu wstępnego ustalenia ilości ogniw, które muszą zostać wypięte należy zapiąć zegarek na nadgarstku i uszczypnąć bransoletę z jednej strony tak, żeby możliwie najlepiej dopasować zegarek do nadgarstka. Pozwoli to oszacować odpowiednią ilość ogniw do usunięcia. Jeżeli natomiast ilość jest nieparzysta albo skrócenie parzystej ilości ogniw jest niewystarczające, należy wyregulować długość bransolety na zapięciu. Najczęściej właśnie na jednym z elementów zapięcia widoczne są otwory, w których wpięty jest teleskop. Używając tych samych narzędzi należy wcisnąć teleskop najpierw z jednej strony, po wypięciu z otworu ? wciskamy teleskop z drugiej strony co umożliwi przesunięcie elementu zapięcia bransolety i odpowiednie jej dopasowanie.
Ostatni etap skracania bransolety.
Ostatnim etapem skracania bransolety będzie jej ponowne zespolenie. Generalnie po wypięciu odpowiedniej ilości ogniw należy połączyć elementy bransolety w analogiczny sposób do ich wypięcia. Należy zatem umieścić teleskop w ogniwie i połączyć z resztą bransolety w jednym końcu ogniwa. Następnie wcisnąć drugi koniec teleskopu w taki sposób, żeby można było wsunąć drugą końcówkę ogniwa. W przypadku bransolety MTG, należy zwrócić szczególną uwagę na owijki, które muszą zostać umieszczone we właściwych miejscach. Pominięcie chociażby jednej spowoduje niekontrolowane wysunięcie się tulei i rozłączenie ogniw bransolety, co może skutkować zgubieniem naszego ulubionego G-shocka. Zaleca się również dokładne sprawdzenie, czy teleskopy wróciły na swoje miejsce i na pewno ogniwa są ze sobą solidnie i właściwie połączone. Ja najczęściej po zmontowaniu wszystkich elementów dość energicznie poruszam bransoletą w tych miejscach, w których bransoleta była skracana. Niestety nie wszystkie zabiegi skracania bransolet w moich zegarkach miałem możliwość nagrać, jednak część z nich znajdziecie na moim kanale www.youtube.com/matejmatejgshock.
Życzę powodzenia i pamiętajcie, nic tak nie cieszy użytkownika jak efekt końcowy będący wynikiem odrobiny chęci i zaangażowania. Satysfakcja z wykonanego zabiegu jest tutaj kluczowa, gdyż skorzystanie z usług profesjonalnego zegarmistrza nie jest zapewne bardzo wysokim kosztem.
Tagi