TECHNOLOGIA TOUGH SOLAR

Szukając nowego zegarka G-Shock najczęściej sięgamy do specyfikacji dostępnych na stronach internetowych poświęconych marce. Sprawdzane są funkcje, właściwości ale również rodzaj baterii, w jaką wyposażony został dany model zegarka. W ofercie marki G-Shock znajdziemy modele, które wyposażone zostały w różne rodzaje baterii, zapewniające działanie czasomierza przez określoną-zróżnicowaną ilość czasu. Oczywiście zegarki G-Shock zasilane są nie tylko bateriami – możemy znaleźć modele wyposażone w system zasilania ogniwem słonecznym Tough Solar, które posiadają akumulatory – często błędnie nazywane bateriami. Najpewniej wynika to z oznaczeń, które w języku angielskim zostały umieszczone na akumulatorach: Rechargeable battery, które oznaczają baterię z możliwością ponownego naładowania. Takie właśnie rechargeable battery instalowane są w zegarkach Tough Solar i jeżeli mielibyśmy wskazać najistotniejszy element mający wpływ na maksymalne przedłużenie żywotności takiego zasilania, byłoby to właściwe noszenie zegarka polegające na maksymalnej ekspozycji tarczy na działanie światła. Szacuje się, że żywotność takiego akumulatora może wynieść nawet do 15 lat.

BATERIE GUZIKOWE

Przejdźmy do baterii. Z uwagi na budowę zegarków, stosowane są tzw. baterie guzikowe. Warto jednak pamiętać, iż bez względu na ich kształt i oznaczenia, aby w pełni wykorzystać ich właściwości, powinny być przechowywane we właściwy sposób. Idealna temperatura dla większości ogniw to 15°C, jednak przechowywanie w temperaturze pokojowej jest jak najbardziej prawidłowe. Co ciekawe, to zbyt wysoka temperatura powoduje przyspieszenie procesu samorozładowania się baterii, co będzie następstwem spadku jej pojemności. Umiarkowanie niskie temperatury są tutaj bardziej wskazane, jednak należy wystrzegać się zbyt niskich temperatur, które mogą iść w parze z wysoką wilgotnością – może ona bowiem powodować kondensację, korozję czy nawet wyciek elektrolitu. Oczywiście baterie należy przechowywać w oryginalnych opakowaniach do momentu jej wymiany, dzięki czemu urządzenia, w tym oczywiście zegarki, posłużą zdecydowanie dłużej. Te informacje o bateriach są dość istotne, gdyż przekładają się bezpośrednio na warunki użytkowania naszych czasomierzy.

Warto podkreślić, iż bateria G-SHOCK ma określoną żywotność, która może się różnić z uwagi na model zegarka i jego funkcje, rodzaj zastosowanej w danym zegarku baterii oraz sposobu jego użytkowania. Należy wskazać, iż w większości instrukcji obsługi producent podaje informację jaka bateria do zegarka G-SHOCK została zastosowana, jej żywotności oraz warunki, które muszą być spełnione aby bateria g-shock wytrzymała określony czas.

Zegarek G-SHOCK GA-140 położony tyłem

GA-140 tył

BATERIA G-SHOCK O ŻYWOTNOŚCI DO 10 LAT

Najbardziej porządaną grupą zegarków G-Shock zasilanych baterią są te, których działanie (na jednej baterii) producent określił na poziomie aż 10 lat. Zaliczamy do nich takie modele jak GD-X6900 czy G-2900F. Niestety akurat w przypadku G-2900F nie znajdziemy wymogów stawianych przez producenta, które zapewnią bezproblemowe działanie zegarka w założonym czasie, natomiast dla serii GDX są one następujące: dziesięć sekund alarmu dźwiękowego raz dziennie, jedno uruchomienie timera z alarmem odliczania raz na tydzień, jedno użycie stopera z autopowtarzaniem oraz jedno podświetlenie trwające 1,5 sekundy raz dziennie. Jeżeli użytkownik w taki sposób będzie korzystał z zegarka, to nie będzie zmuszony do wymiany baterii przez okres około 10 lat. G-Shock bateria jaką tutaj zastosowano to CR2032.

BATERIA G-SHOCK O ŻYWOTNOŚCI DO 7 LAT

Drugą grupą są zegarki, w których bateria g-shock z założenia ma wytrzymać 7 lat i zaliczamy do nich takie modele jak GD-100, GD-110 (tylko moduł 3400) czy GD-120. We wszystkich zastosowana została G-SHOCK bateria typu CR 2025, a wymogi dotyczące użytkowania jakie powinny zostać spełnione są następujące:

– GD-100/120: jedno dwudziesto-sekundowe użycie alarmu z funkcją flash oraz jednokrotne użycie podświetlenia 1,5 sekundy dziennie.

– GD-110: jedno dziesięcio-sekundowe użycie alarmu oraz 1,5 sekundowe podświetlenie raz dziennie.

BATERIA G-SHOCK O ŻYWOTNOŚCI DO 5 LAT

Kolejne G-SHOCKI to te, które mają cieszyć użytkownika bez konieczności wymiany baterii przez okres 5 lat. Są to np.:

– GD-350: bateria typu CR2032 zapewnia 5 letnie działanie przy zastosowaniu jednego 1,5 sekundowego podświetlenia dziennie oraz jednego wibracyjnego alarmu dziennie, który trwa 10 sekund.

– GA-700 zasilany jest baterią typu CR2016, a wymogi dla zachowania założonego czasu chodu to jeden trwający 10 sekund alarm dziennie oraz jedno podświetlenie trwające 1,5 sekundy.

BATERIA G-SHOCKO ŻYWOTNOŚCI DO 3 LAT

W ofercie marki G-Shock znajdziemy również zegarki z baterią o żywotności 3 lat:

– GD-400: w tym modelu bateria do zegarka g-shock posiada oznaczenie CR2016. Czas działania zapewnia użycie alarmu trwającego 20 sekund z aktywną funkcją Flash oraz 1,5 sekundowego podświetlenia raz dziennie.

– GLS-5600CL: tutaj casio g-shock bateria  typu CR2025 zapewnia działanie przez okres 3 lat przy użyciu jednego alarmu trwającego 20 sekund z aktywną funkcją Flash raz dziennie, jednego podświetlenia o długości 5 sekund raz dziennie, uruchomienie timera  z aktywnym dźwiękiem postępu i podświetleniem pulsacyjnym raz na tydzień oraz jednej operacji stopera z aktywną funkcją autostart oraz Flask raz na tydzień.

BATERIA G-SHOCK O ŻYWOTNOŚCI DO 2 LAT

Ostatnią grupą są zegarki, które aktualnie występują najczęściej w ofercie G-Shocka, a są to modele, w których nie będzie potrzeby wymiany baterii przez okres około 2 lat. Można tutaj wskazać na jedną z najbardziej popularnych odsłon zegarków G-SHOCK jaką jest model GA-100. Bateria do G-SHOCK nosi tutaj oznaczenie CR1220, a użytkownik powinien ograniczyć się do użycia jednego alarmu trwającego 10 sekund raz dziennie oraz podświetlenia trwającego 1,5 sekundy również raz dziennie.

JAKIE CZYNNIKI WPŁYWAJĄ NA WYTRZYMAŁOŚĆ BATERII W ZEGARKACH G-SHOCK?

Powyższe zestawienie pozwala zauważyć jedną, powtarzającą się regułę – elementami, które mają największy wpływ na szybsze rozładowywanie się baterii i skracanie jej żywotności są funkcje wykorzystujące dźwięk oraz podświetlenie. Wynika z tego, że im częściej będziemy korzystać z funkcji alarmu, odliczania z aktywnym dźwiękiem postępu czy podświetlenia i funkcji Flash, tym szybciej zmuszeni będziemy do wymiany baterii na nową. Najczęściej dzieje się tak, że kupując nowy zegarek użytkownik chce sprawdzić wszystkie jego funkcje i w krótkim czasie po zakupie dość często ich używa. Po czasie euforii wykorzystywanie dodatkowych funkcji ogranicza się najczęściej do uaktywnienia sygnalizacji pełnej godziny (jeżei ta opcja jest dostępna) oraz alarmu mającego przypomnieć o ważnym wydarzeniu. Zatem żywotność baterii determinowana jest za każdym razem osobno – indywidualnie przez każdego użytkownika.

Jest to doskonale widoczne w ostatniej nowości zaprezentowanej przez Casio G-SHOCK w modelu G-Lide GBX-100. Nowość wyposażona została w popularną jak widać baterię o oznaczeniu CR2032, a instrukcja obsługi wskazuje w jaki sposób skraca się jej żywotność w zależności do wybranych ustawień czy uruchomionych funkcji.

I tak standardowy czas żywotności baterii w tym modelu producent określił na dwa lata, jeżeli następujące funkcje użyte zostaną w niżej wymieniony sposób: wyświetlacz aktywny jest przez 21 godzin dziennie, kroki liczone są przez 12 godzin dziennie, połączenie Bluetooth wynosi 12 godzin dziennie, wyświetlanie powiadomienień z użytą wibracją do 20 razy dziennie, pomiar aktywności fizycznej przez 2 godziny tygodniowo oraz użycie jednego 10 sekundowego alarmu i 1,5 sekundowego podświetlenia dziennie.

Jednakże czas działania baterii zostanie skrócony do 18 miesięcy gdy użycie niektórych funkcji zostanie zwiększone w taki sposób, że: połączenie Bluetooth będzie aktywne przez 18 godzin dziennie, zegarek będzie otrzymywał do 50 powiadomień z funkcją wibracji dziennie, a czas pomiaru aktywności wzrośnie do 4 godzin na tydzień.

Zwróćmy proszę uwagę, iż żywotność baterii zostanie jeszcze obniżona i wyniesie około 12 miesięcy przy jeszcze bardziej zwiększonej częstotliwości używania niektórych funkcji: gdy połączenie Bluetooth będzie wynosiło 24 godziny na dobę, zegarek będzie wyświetlał do 150 powiadomień dziennie z aktywną funkcją wibracji, a czas pomiaru aktywności wyniesie 7 godzin na tydzień. Idąc tym śladem można założyć, że jeżeli dodatkowo ze zwiększoną intensywnością wykorzystywane będą pozostałe funkcje, to żywotność baterii może jeszcze ulec skróceniu.

PODSUMOWANIE

Na koniec warto zaznaczyć jedną – najważniejszą kwestię. Zegarek kupujemy po to, żeby nam służył. Ma dostarczać nam zadowolenia i satysfakcji i nigdy nie powinniśmy ograniczać się do używania dostępnych funkcji tylko dlatego aby wydłużyć żywotność baterii. Pamiętajmy, że wymiana baterii jest stosunkowo niskim kosztem i nie powinniśmy zupełnie się nią przejmować, tylko używać zegarka i cieszyć się z jego posiadania.