Strefa wiedzy G-SHOCK
Triple Sensor w zegarkach G-SHOCK – co to jest ?
Casio mnogością modeli swoich czasomierzy przyzwyczaiło użytkowników do tego, że kupując zegarek z serii G-Shock otrzymujemy w zasadzie funkcje, które w bardzo przystępny sposób możemy wykorzystać w wykonywaniu naszych codziennych czynności. Decydując się na taki zegarek nie zastanawiamy się czy będzie on posiadał stoper, timer, alarmy czy drugi czas na świecie – są to bowiem rozwiązania, które w mniej lub bardziej rozbudowany sposób znajdują się na wyposażeniu każdego G.
Oczywiście w ofercie zegarków japońskiego producenta bez najmniejszego problemu znajdziemy zdecydowanie bardziej rozbudowane czasomierze. Czytając specyfikacje poszczególnych modeli, możemy spotkać oznaczenie, że zegarek posiada sensory. W zależności od tego jakie rozwiązania zostały zastosowane, mamy do wyboru zegarki G-Shock wyposażone w Twin Sensor, Casio Triple Sensor oraz Quad Sensor – przy czym w przypadku dwóch ostatnich możemy rozróżnić jakby dwa ich rodzaje. Określenia poszczególnych sensorów są na tyle intuicyjne, że bez najmniejszego problemu możemy rozszyfrować ich znaczenie. I tak:
– Twin Sensor to podwójny sensor, który umożliwia pomiar temperatury otoczenia (termometr) oraz wyznaczenie kierunku (kompas),
– Triple Sensor to sensor potrójny, który w najbardziej powszechnej wersji w stosunku do Twin Sensora rozbudowany został o barometr umożliwiający pomiar ciśnienia atmosferycznego oraz wysokościomierz, który na podstawie ciśnienia dokonuje pomiaru wysokości. Wyjątek stanowi tutaj zegarek z serii Frogman o numerze referencyjnym GWF-D1000. Został on wyposażony również w Triple Sensor, jednak z uwagi na przeznaczenie tego czasomierza zawiera on w sobie głębokościomierz, kompas i termometr.
– Quad Sensor to sensor składający się z czterech czujników, który po raz pierwszy zastosowany został w zegarku z serii Gulfmaster o oznaczeniu GWN-Q1000. W tym najbardziej zaawansowanym Władcy Zatok poczwórny sensor oznaczał termometr, kompas, barometr, wysokościomierz barometryczny oraz głębokościomierz. W roku 2019 Casio zaprezentowało nową odsłonę zegarka z serii Mudmaster: GG-B100, który na swoim wyposażeniu posiadał również Quad Sensor: termometr, kompas, barometr, wysokościomierz barometryczny oraz krokomierz – ten ostatni zastąpił głębokościomierz zastosowany uprzednio w modelu GWN-Q1000.
Na chwilę obecną największym zainteresowaniem cieszą się zegarki, które wyposażone są w sensor potrójny. Dlaczego zatem użytkownicy decydują się najczęściej na zegarek G-Shock Triple Sensor? Pierwszym, być może najistotniejszym argumentem przemawiającym za takim wyborem jest fakt, iż nie znajdziemy zegarka Casio G-Shock Triple Sensor, który nie byłby wyposażony dodatkowo w zasilanie ogniwem słonecznym Tough Solar oraz kalibrację czasu drogą radiową – czyli MultiBand 6 oraz Wave Ceptor. Pomino tego, iż Casio w swoich czasomierzach coraz częściej stosuje technologię Bluetooth, na chwilę obecną kalibracja czasu drogą radiową ma jeszcze chyba większą ilość zwolenników. Do tego zasilanie ogniwem słonecznym powoduje, że zegarki stają się w zasadzie bezobsługowe. Ale to nie wszystko. G-Shock Triple Sensor dostarcza użytkownikowi rozwiązania, które zdecydowanie najczęściej znajdują zastosowanie podczas survivalu czy też aktywności outdoorowej.
Warto wiedzieć, że pierwszy potrójny sensor zastosowany został już w 1994 roku w zegarku z serii Casio Pro Trek o oznaczeniu ATC-1100. Sam sensor był dość dużym elementem konstrukcyjnym. ATC-1100 działał na baterii a Triple Sensor w wersji nr 1 i umożliwiał pomiar kierunku, ciśnienia atmosferycznego, wysokości i temperatury. W 2002 roku Casio zaprezentowało kolejne rozwiązanie – potrójny sensor w wersji 2, który w połączeniu z zasilaniem ogniwem słonecznym umożliwiał bardziej efektywne posługiwanie się czujnikami. Wersja 2 zastosowana została po raz pierwszy również w zegarku z serii Pro Trek o numerze referencyjnym PRG-50. Prawdziwy przełom nastąpił w roku 2013 – po raz pierwszy Casio zastosowało potrójny czujnik, który charakteryzował się nie tylko zmniejszeniem jego rozmiarów o 95%, ale również zwiększeniem efektywności czujników poprzez zredukowanie zużycia energii aż o 90%. Takie rozwiazanie zastosowano nie tylko w zegarku z serii Pro Trek (PRW-3000) ale również w zegarku z serii G-Shock. Pierwszym modelem Casio G-Shock Triple Sensor był GW-9400 Rangeman, który dziś stanowi już część historii marki i jest jednym z najbardziej porządanych zegarków cyfrowych z tej serii.
Poniżej spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, które bardzo często zadają sobie osoby rozpoczynające swoją przygodę z tą serią zegarków: Triple Sensor co to jest?
Reasumując jest to technologia Casio, która obecnie oznacza małych rozmiarów trójwarstwowy czujnik, który może zostać umieszczony na relatywnie małej powierzchi. Jest to rozwiązanie, które obejmuje najważniejsze funkcje definiujące dany model zegarka. Z języka angielskiego bardzo często określany jest jako czujnik ABC, gdzie A oznacza Altimeter-wysokościomierz, B to Barometr, C to Compass-kompas. Użytkownicy bardzo często pytają – jak to jest, że Twin Sensor to dwa czujniki (termometr i kompas) a Triple Sensor jako czujnik potrójny jest rozwiązaniem, które zawiera w sobie cztery elementy: Termometr, kompas, barometr i wysokościomierz? Przedstawiona poniżej charakterystyka poszczególnych czujników pozwoli na lepsze zrozumienie takiego rozwiązania.
- Cyfrowy kompas – umożliwia pomiar i wskazywanie jednego z szesnastu kierunków świata. Pomiar dokonywany może być w zakresie od 0° do 359° a jednostką pomiaru jest 1°. Dzięki zastosowaniu funkcji Tough Solar wyznaczanie kierunku może być wykonywane nieprzerwanie przez 60 sekund.
- Termometr – umożliwia pomiar temperatury zewnętrznej w zakresie od -10 ° do 60 C°. Jednostą pomiaru jest 1 C°
- Barometr – umożliwia dokonywanie pomiaru ciśnienia atmosferycznego w zakresie od 260 hPa do 1100 hPa. Jednostką pomiaru jest 1 hPa. Bardzo często zegarek umożliwia przedstawienie ciśnienia w formie wykresu na wyświetlaczu oraz wskazania różnic ciśnienia na przestrzeni ostatnich 22 lub 42 godzin pomiarów. Dodatkową funkcją jest tzw. Alarm Baro – sygnałem dźwiękowym informuje on użytkownika o nagłej zmianie ciśnienia, przy jednoczesnym wyświetlaniu odpowiedniej ikony na wyświetlaczu czasomierza.
- Wysokościomierz – zostosowany tutaj został dokładnie wysokościomierz barometryczny, którego działanie opiera się na pomiarze ciśnienia statycznego wykorzystując zależności spadku ciśnienia atmosferycznego wraz ze wzrostem wysokości. Zakres pomiaru wysokości to od -700 m do 10000 m, gdzie jednostką pomiaru jest 1 metr.
Zegarki G-Shock wyposażone w wysokościomierz najczęściej posiadają również funkcję automatycznego zapisu wysokości oraz dokonywania ręcznych zapisów wysokości.
Zatem można zauważyć, że wysokościomierz jest ściśle zwiazany z czujnikiem ciśnienia i właśnie dlatego w swoich specyfikacjach Casio opisuje te dwa elementy w następujący sposób: Sensor ciśnienia (barometr/wysokościomierz).
W pierwszej odsłonie potrójnego sensora Triple Sensor w wersji 3 Casio zaprezentowało zegarek stricte cyfrowy. Następnie nowoczesne rozwiązania umożliwiły zastosowanie tej technologii w zegarkach o bardziej skomplikowanej budowie. I tak w niedługim czasie po premierze Rangeman?a GW-9400 Casio zaprezentowało Gulfmaster?a GWN-1000 oraz GWG-1000 z serii Mudmaster. Te trzy modele zrewolucjonizowały całą serię zegarków zadaniowych, a wspomniane wcześniej dodatkowe wyposażenie Tough Solar i Multiband 6/Wave Ceptor spowodowało, iż mimo upływu lat użytkownicy w dalszym ciągu decydują się na zakup tych sprawdzonych zegarków.
Tagi